"Solus Christus" w ramach VII Festiwalu Kultury Protestanckiej we Wrocławiu15 Maja 2017

W minioną sobotę, chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” pod dyrekcją Jeana Claudea Hauptmanna, wystąpili w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, w ramach VII Festiwalu Kultury Protestanckiej. Trwający od 7 maja Festiwal poświęcony był 500-leciu Reformacji, a jego wydarzenia objęto patronatem programu „European Cities of the Reformation”.

Wyjątkowy koncert Zespołu „Śląsk” z programem „Solus Christus” odbył się w wypełnionej po brzegi Sali Narodowego Forum Muzyki. Przez ponad 90 minut rozbrzmiewały pieśni ewangelickie, które „Śląsk” opracował i włączył do swojego repertuaru z okazji Jubileuszu 500 lat Reformacji. Program „Solus Christus” to wyraz wielkiego szacunku Zespołu wobec dziedzictwa Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce, które z racji Jubileuszu Reformacji należy w sposób szczególny eksponować i popularyzować. W repertuarze koncertu znalazły się utwory wielkich kompozytorów m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Georga Friedricha Händla, hymny do słów Marcina Lutra, czy polskie pieśni luterańskie w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny. Publiczność nagrodziła artystów Zespołu „Śląsk” długimi owacjami na stojąco.

Na widowni zasiedli przedstawiciele władz świeckich i kościelnych, świata nauki i kultury z różnych miast i krajów oraz wielu wrocławian zainteresowanych kulturowym i artystycznym dziedzictwem Reformacji. Wśród wyjątkowych gości koncertu pojawili się m.in. profesor Jerzy Buzek, gospodarz wydarzenia - prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz biskup Waldemar Pytel – zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Koncert Zespołu „Śląsk” został objęty patronatem programu „European Cities of the Reformation” ("Europejskie miasta reformacji") - projektu realizowanego przez Wspólnotę Kościołów Protestanckich w Europie w celu zacieśnienia partnerstwa pomiędzy Kościołami europejskimi i ich miastami, podczas obchodów 500-lecia Reformacji.

VII Festiwal Kultury Protestanckiej trwał we Wrocławiu od 7 do 14 maja. W jego ramach odbywały się nie tylko koncerty, ale także konferencje naukowe, panele dyskusyjne, wystawy, warsztaty muzyczne, spektakle, pokazy multimedialne oraz inne wydarzenia, które miały na celu uczczenie 500-lecia Reformacji. Tygodniową imprezę kulturalną zorganizowały: Parafia Ewangelicko-Augsburską we Wrocławiu, Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna, we współpracy z wrocławskimi kościołami, organizacjami społecznymi, instytucjami kultury, przy udziale miasta Wrocław. (AK)

Powrót
Październik 2017
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi