"Święto Tańca" w Budapeszcie10 Kwietnia 2018

5 kwietnia, balet Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wziął udział w niezwykłym, międzynarodowym projekcie pt. „Święto Tańca”. Wraz z Węgierskim Państwowym Zespołem Ludowym, słowackim Zespołem SLUK i Zespołem „Ondrasz” z Czech, artyści wystąpili we wspólnym koncercie przed publicznością Teatru Narodowego w Budapeszcie.

“Święto Tańca” to projekt, którego celem jest wzajemne wspieranie i promowanie kultury czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej. Liderem projektu jest Węgierski Zespół Państwowy, który w ramach prezydencji Węgier w Grupie Wyszehradzkiej zaprosił Zespół „Śląsk”, a także Zespół „Ondrasz” z Czech i Zespół SLUK ze Słowacji, do udziału w nowatorskim przedsięwzięciu artystycznym. Koncert w Budapeszcie był pierwszym z serii niezwykłych spektakli, które odbędą się w czterech krajach partnerów projektu - reprezentantów kultury narodowej Węgier, Polski, Czech i Słowacji, znanych na całym świecie z promocji swoich państw. Każdy zespół prezentuje to co ma najlepszego w swoim repertuarze, a wspólny koncert stanowi niezwykłą kooperację muzyków i tancerzy.

Na deskach Teatru Narodowego w Budapeszcie, podczas dwugodzinnego koncertu wystąpiło blisko 160 zawodowych artystów. Narodowe zespoły z Polski, Słowacji, Czech i Węgier stworzyły wspaniałe widowisko. Fenomenalna atmosfera, znakomite choreografie w wykonaniu artystów czterech zespołów porwały publiczność Budapesztu. Balet Zespołu „Śląsk” zaprezentował m.in. tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka i oberka, a także widowiskowe tańce górali podhalańskich. Wkrótce kolejna odsłona partnerskiej współpracy i koncert w Teatrze Capitol we Wrocławiu (13 maja). Do końca czerwca będziemy także w Pradze (26 czerwca), gdzie gospodarzem będzie zespół “Ondrasz”, a także w Bratysławie (27 czerwca) u naszych dobrych znajomych z zespołu SLUK.

Powrót