"Pieśń o Ojczyźnie" podczas Święta Ślązaków w Warszawie25 Kwietnia 2018

Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie obchodziło kolejne Święto Ślązaków. Uroczystości odbyły się w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II, gdzie wręczono także coroczne nagrody Towarzystwa - „Ślązaczki”. Do grona laureatów dołączył kolejny wybitny Ślązak – prof. Jak Kucz. Uroczystość uświetnił koncertem Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Gospodarzem jubileuszowego spotkania w Galerii Porczyńskich był założyciel i prezes Towarzystwa, dr  Józef Musioł. W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Śląska wyróżniło „Ślązaczką” prof. Jana Kucza - wybitnego artystę rzeźbiarza, pochodzącego z Zarzecza na Śląsku.

Celem przyznawanego od 1995 roku wyróżnienia, jest wyrażenie przez Towarzystwo Przyjaciół Śląska najwyższego uznania osobom szczególnie zasłużonym dla Śląska, pochodzącym z tego regionu lub związanym z regionem wieloletnią działalnością. Przyznawanie dorocznych nagród ma jednocześnie pokazywać rolę, jaką wybitne osoby i instytucje wywodzące się ze Śląska lub poświęcające mu swoje dokonania, odgrywają w różnych sferach naszego życia: społecznego, naukowego, kulturalnego i gospodarczego. W gronie dotychczasowych laureatów są m.in. Stanisław Hadyna, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Kazimierz Kutz, prof. Jan Miodek, abp Damian Zimoń, Olgierd Łukaszewicz, prof. Jerzy Buzek, Piotr Beczała, Polskie Radio Katowice czy Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach. Nagrodą Towarzystwa Przyjaciół Śląska jest „Ślązaczka” - rzeźba prof. Piotra Gawrona, przedstawiająca popiersie dziewczyny w stroju ludowym, z jabłkiem w wyciągniętej dłoni.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” - laureat „Ślązaczki” z 2007 roku - uświetnił uroczystość premierowym koncertem pt. „Pieśń o Ojczyźnie”. W programie przygotowanym z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości znalazły się najpopularniejsze i najpiękniejsze pieśni patriotyczne w opracowaniach muzycznych m.in. Stanisława Hadyny.

Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie od blisko 30 lat upowszechnia wiedzę o Śląsku, inspiruje badania nad jego historią, integruje środowisko wybitnych Ślązaków działających poza swoją Małą Ojczyzną, współpracuje ze śląskimi parlamentarzystami i instytucjami kultury. Jego przewodniczący – dr Józef Musioł, od wielu lat przewodniczy także Radzie Programowej Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. (AK)

Powrót
Październik 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi