Recital prof. Lidii Grychtołówny08 Maja 2018

W poniedziałkowy wieczór 7 maja, w siedzibie Zespołu „Śląsk” gościła światowej sławy pianistka, laureatka Konkursu Chopinowskiego, profesor w klasie fortepianu Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji - Pani Lidia Grychtołówna. Recital fortepianowy artystki odbył się w ramach serii wydarzeń kulturalnych pod nazwą „Koncerty na Zamku”.

Na wyjątkowy koncert prof. Lidii Grychtołówny publiczność zaprosili: Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak oraz przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie dr Józef Musioł. Przy komplecie publiczności zgromadzonej w Sali Balowej koszęcińskiego pałacu, prof. Lidia Grychtołówna zagrała z wirtuozerią kompozycje Franciszka Schuberta, Johanessa Brahmsa, Roberta Schumana i Fryderyka Chopina. Czarująca osobowość artystki i jej kunszt gry na fortepianie urzekły wszystkich obecnych na koncercie. To niezwykły zaszczyt móc gościć pianistkę tej klasy w siedzibie Zespołu „Śląsk”.

Prof. Lidia Grychtołówna jest Ślązaczką urodzoną w Rybniku, znakomitą pianistką i pedagogiem. Z Zespołem „Śląsk” łączą ją nie tylko więzy sympatii. W 2015 roku, przekazała na rzecz Zespołu fortepian, który przez lata był jej własnością. Po renowacji wspaniały instrument służy artystom Zespołu „Śląsk” oraz uczestnikom zajęć edukacyjnych realizowanych w siedzibie „Śląska”. Dotychczas Zespół miał zaszczyt gościć Panią Profesor dwukrotnie: w lipcu 2016 roku oraz w listopadzie 2016 roku, kiedy po raz pierwszy wystąpiła ze swoim recitalem. Zainteresowanie koncertem było tak ogromne, że już wówczas podjęto decyzję, aby – jeśli zdrowie artystki pozwoli – po raz kolejny spotkać się z Nią w Koszęcinie. Wielbiciele talentu Lidii Grychtołówny nie zawiedli. Na wczorajszym majowym koncercie pojawił się komplet publiczności, która owacyjnie przyjęła Jej występ.

Lidia Grychtołówna jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu Wandy Chmielowskiej. Debiutowała w 1953 w Katowicach z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej. Koncertowała w prawie wszystkich krajach Europy i Ameryki Południowej oraz w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Australii, Tajlandii, Chinach i Japonii. Brała udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Warszawie, Dusznikach, Bergen, Atenach, Sorrento, Taorminie, Warszawie, Adelajdzie, Perth, Berlinie oraz Dubrowniku. Ma bardzo szeroki repertuar, sięgający od muzyki baroku do klasyków XX wieku. Szczególnie często wykonuje utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. Jest laureatką międzynarodowych konkursów: w 1955 zdobyła VII nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 1956 - III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Berlinie, w 1958 - nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano, w 1959 - nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rio de Janeiro. Zasiadała w jury międzynarodowych konkursów muzycznych - była jurorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także konkursów w Getyndze, Darmstadt, Miami, Monza, Osace, Tokio. Prowadziła w Niemczech kursy mistrzowskie. W 1986 objęła stanowisko profesora klasy fortepianu na Uniwersytecie im. Johannesa Gutenberga w Moguncji. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie polskiej kultury została m.in. wyróżniona jednym z najwyższych państwowych odznaczeń Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie. (AK)

 

Powrót
Październik 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi