"Święto Tańca" - wyszehradzki koncert we Wrocławiu14 Maja 2018

13 maja w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił w roli gospodarza projektu „Święto Tańca”. Wrocławski koncert był drugim po Budapeszcie, scenicznym spotkaniem zespołów z Grupy Państw Wyszehradzkich. Artyści z Polski, Węgier, Czech i Słowacji zaprezentowali publiczności dwugodzinny program specjalny.

"Święto Tańca" jest częścią międzynarodowego projektu w ramach węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Jego założeniem jest wspieranie i promowanie szeroko pojętej kultury, poprzez współpracę partnerskich zespołów pieśni i tańca z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Projekt połączył cztery zespoły o bogatej historii, utytułowane nagrodami na całym świecie, uznawane od kilkudziesięciu lat za najlepszych Ambasadorów Kultury Europy Środkowej. „Święto Tańca” to manifest łączący narody, to miłość do kultury i tradycji wyrażone poprzez taniec i śpiew. Patronat nad projektem przypadł w udziale Węgierskiemu Ludowemu Zespołowi Państwowemu, który do współpracy zaprosił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Wojskowy Artystyczny Zespół „Ondrasz” z Republiki Czeskiej i Słowacki Artystyczny Zespół Ludowy SLUK. Podczas koncertów widzowie są świadkami niezwykłego, wspólnego programu. Wspaniałe, dynamiczne choreografie, bajecznie kolorowe kostiumy, piękna, pełna radości i wigoru muzyka – to jego najważniejsze atuty. W programie balet Zespołu „Śląsk” zaprezentował m.in. tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka i oberka, a także widowiskowe tańce górali podhalańskich. Soliści chóru wzbogacili wokalnie taneczną prezentację, m.in. o jedną z najpopularniejszych piosenek z repertuaru Zespołu „Śląsk” – „Szła dzieweczka”.

Pierwszy z koncertów projektu odbył się 5 kwietnia w Budapeszcie. Po majowym spotkaniu w Polsce, na kolejne odsłony partnerskiej współpracy czeka jeszcze publiczność w Pradze (26 czerwca), gdzie gospodarzem będzie zespół „Ondrasz”, a także w Bratysławie (27 czerwca) u naszych przyjaciół z zespołu SLUK. (AK)

Powrót
Październik 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi