"Szczyglik" dla Grupy Wokalno-Instrumentalnej ZPiT Ziemi Cieszyńskiej!11 Czerwca 2018

Za nami finał XXV edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni im. Prof. Adolfa Dygacza "Śląskie Śpiewanie". Przesłuchania finałowe 52. podmiotów wykonawczych - 650 utalentowanych wokalistów i tancerzy - odbyły się 8 czerwca w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". „Szczyglik” pojedzie do Cieszyna!

Finał „Śląskiego Śpiewania” w Koszęcinie odbywał się w ramach Święta Edukacji Regionalnej, które od środy trwa w siedzibie Zespołu „Śląsk”. To znakomita okazja i właściwe miejsce, do spotkania wielkiej, artystycznej rodziny - miłośników śląskiej pieśni. Jak co roku poziom artystyczny Przeglądu był bardzo wysoki, a jury stanęło przed bardzo trudnym zadaniem, aby wyłonić najlepszych. Ostatecznie Jury w składzie: Sławomir Jarzyna, Łucja Staniczek, Marian Chrobok, Joanna Pudełko, Piotr Hankus i Wojciech Pukowiec przesłuchało 52. najlepszych wykonawców tegorocznego Przeglądu, którzy do finałowego etapu zakwalifikowali się podczas przesłuchań rejonowych. Jury oceniało dobór repertuaru, zachowanie cech gwarowych, walory wokalne, taneczne, akompaniament i ogólny wyraz artystyczny. Jako elementy dodatkowe brano pod uwagę strój ludowy i ewentualne rekwizyty. Po kilkugodzinnych przesłuchaniach Jury podjęło decyzję o przyznaniu Grand Prix, Nagrody Marszała Województwa Śląskiego i statuetki „Szczyglika” Grupie Wokalno-Instrumentalnej Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. Triumfatorom tegorocznego Przeglądu Grand Prix wręczył wicemarszałek województwa śląskiego pan Stanisław Dąbrowa.

Nagrody i wyróżnienia przyznano także w poszczególnych kategoriach wiekowych – od przedszkolaków po szkoły ponadgimnazjalne i dorosłych - oraz w kategoriach wykonawczych: soliści, chóry, zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne oraz pieśni i tańca. Protokół z obrad jury i pełną listę wszystkich laureatów publikujemy pod załączonym poniżej linkiem.

Dla wszystkich uczestników, laureatów i gości XXV „Śląskiego Śpiewania” wystąpił chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” z programem „Pieśń o Ojczyźnie”.

Organizatorami przeglądu są: Związek Górnośląski w Katowicach, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, Telewizja TVS oraz samorządy miast i gmin (organizatorzy eliminacji rejonowych). (AK)

Protokół z przeglądu finałowego

Powrót