"Święto Tańca" - koncerty w Pradze i Bratysławie29 Czerwca 2018

W Pradze i Bratysławie odbyły się dwa ostatnie koncerty w ramach projektu „Święto Tańca”. Po wiosennych występach w Budapeszcie i Wrocławiu, to kolejne spotkanie partnerskich zespołów z Grupy Państw Wyszehradzkich: Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Polskę reprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Projekt został zainicjowany 5 kwietnia w Narodowym Teatrze Budapeszcie, kolejny koncert odbył się 13 maja w Teatrze Kapitol Wrocławiu, a jego gospodarzem był Zespół „Śląsk”. Na dwie ostatnie odsłony partnerskiej współpracy artyści zaprosili publiczność 26 czerwca do Centrum Kongresowego w Pradze i 27 czerwca do Teatru Miejskiego w Bratysławie. Każdy z wyszehradzkich koncertów  gromadził komplet publiczności, która miała okazję podziwiać ponad dwugodzinny, niezwykle różnorodny program specjalny w wykonaniu blisko stu sześćdziesięciu artystów z zawodowych zespołów pieśni i tańca. Każdy z nich prezentował to, co w kulturze ich kraju najpiękniejsze, najbardziej charakterystyczne i budujące narodową tożsamość.

"Święto Tańca" jest częścią międzynarodowego projektu w ramach węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Jego założeniem jest wspieranie i promowanie szeroko pojętej kultury, poprzez współpracę partnerskich zespołów pieśni i tańca z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Projekt połączył cztery zespoły o bogatej historii, utytułowane nagrodami na całym świecie, uznawane od kilkudziesięciu lat za najlepszych Ambasadorów Kultury Europy Środkowej. „Święto Tańca” to manifest łączący narody, to miłość do kultury i tradycji wyrażone poprzez taniec i śpiew. Patronat nad projektem przypadł w udziale Węgierskiemu Ludowemu Zespołowi Państwowemu, który do współpracy zaprosił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Wojskowy Artystyczny Zespół „Ondrasz” z Republiki Czeskiej i Słowacki Artystyczny Zespół Ludowy SLUK. Podczas koncertów widzowie są świadkami niezwykłego, wspólnego programu. Wspaniałe, dynamiczne choreografie, bajecznie kolorowe kostiumy, piękna, pełna radości i wigoru muzyka – to jego najważniejsze atuty. W programie balet Zespołu „Śląsk” zaprezentował m.in. tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka i oberka, a także widowiskowe tańce górali podhalańskich. Soliści chóru wzbogacili wokalnie taneczną prezentację, m.in. o jedną z najpopularniejszych piosenek z repertuaru Zespołu „Śląsk” – „Szła dzieweczka”.

Podczas praskiego koncertu obecni byli przedstawiciele placówek dyplomatycznych z krajów grupy wyszehradzkiej w tym przedstawiciele Ambasady RP w Pradze, Konsulatu RP, a także Instytutu Polskiego w Pradze oraz Polskiego Klubu w Pradze oraz liczna polonia. Na widowni pojawiła się także popularna w Polsce, a pochodząca z Czech, piosenkarka Ewa Farna.

Finałowy koncert z cyklu „Święto Tańca” odbył się w Teatrze Miejskim w Bratysławie – na scenie znanej już Zespołowi „Śląsk” z występu sprzed roku, podczas realizacji projektu pn. „Helokanie Południa”. Na koncercie nie zabrakło znamienitych gości, a wśród nich m.in. przedstawicieli placówek dyplomatycznych w tym Ambasady RP i Instytutu Polskiego w Bratysławie oraz polonii. Honorowym gościem koncertu był Pan Juraj Kubanka, wybitny słowacki choreograf, wielki przyjaciel Zespołu, którego choreografie od lat wzbogacają taneczny repertuar „Śląska”.

Po koncercie, w siedzibie Zespołu SL’UK - gospodarza tej części projektu - odbyła się uroczystość podsumowująca „Święto Tańca”. Podczas spotkania wszystkie strony wyraziły wolę dalszej współpracy i chęć kontynuacji projektu. (AK)

Powrót
Grudzień 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi