Huczne urodziny Zespołu!02 Lipca 2018

W niedzielę zakończyła się dwudziesta edycja „Święta Śląska”. Około 30. tysięcy gości świętowało przez trzy dni 65. urodziny Zespołu „Śląsk”! Koncerty gwiazd, kabarety, pokazy służb mundurowych, sport i edukacja regionalna - to wszystko przyciągnęło do Koszęcina tłumy gości. Na zakończenie, dostojny jubilat – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” koncertem galowym uczcił kulminację 65. sezonu artystycznego.

Wraz z Polskim Stowarzyszeniem Nordic Walking niedzielę rozpoczęliśmy aktywnie. Rano, z siedziby Zespołu „Śląsk”, kilkudziesięciu śmiałków, wyruszyło na 15-kilometrową trasę rajdu koszęcińskimi lasami. Komu mało było sportowych emocji mógł wziąć udział w zajęciach zumby i jumping fitness, które tak jak w poprzednich dniach „Święta Śląska” odbywały się na pałacowym dziedzińcu. Na scenie głównej o dobry humor najmłodszych gości „Święta Śląska” zadbał w tym czasie Śpiewający Biskup Antoni Długosz, proponując dzieciom wspólny taniec i śpiew. W niedzielne popołudnie nie zabrakło także innych koncertów oraz kabaretu. Zaproszenie na urodziny Zespołu „Śląsk” przyjęły Frele, a rozgrzana ich przebojami koszęcińska publiczność bawiła się potem znakomicie z Kabaretem Młodych Panów.

Ukoronowaniem dnia i podsumowaniem dwudziestej edycji „Święta Śląska” był galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego i Zygmunta Magiery. A na scenie królowały „Śląskie” przeboje, wśród nich m.in.: „Szła dzieweczka”, „Starzyk”, „Karolinka”, „Pije Kuba”. Balet zawirował w tańcu zaczynając jak zawsze od „Trojaka”, by potem zaprezentować m.in. „Polkę ciętą”, „Krakowiaki sądeckie”, „Kujawiaki głuszyńskie”, „Kołomajki”, tańce narodowe i wiele innych, które publiczność niezmiennie przyjmuje z zachwytem. W finale sceną zawładnęli górale podhalańscy w choreografii Elwiry Kamińskiej, by jak zawsze wzbudzić aplauz widzów. Ten wspaniały hadynowski repertuar od 65. lat zdobywa serca publiczności na całym świecie, przynosząc nieśmiertelną sławę Zespołowi, jego założycielowi i twórcom współpracującym ze „Śląskiem”.

Na widowni zasiadło wielu znakomitych gości: przedstawiciel rządu RP – wiceminister sprawiedliwości Pan Michał Wójcik, parlamentarzyści, radni Województwa Śląskiego, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, świata nauki, zaprzyjaźnionych instytucji, mediów i firm oraz grono byłych artystów Zespołu „Śląsk”. Wszystkim - tak licznym, że w tym miejscu wymienić ich nie sposób - z serca dziękujemy za życzenia, piękne wyrazy uznania, szacunku, bukiety kwiatów i wzruszającą serdeczność. Ilość dobrych słów pod adresem Zespołu, która padła ze sceny, listów gratulacyjnych, złożonych na ręce Dyrektora Zespołu „Śląsk” przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. Dziękujemy! A kilkunastotysięcznej widowni jubileuszowego koncertu kłaniamy się nisko z podziękowaniem za aplauz i gromkie „Sto lat!”.

Podsumowując sezon artystyczny nie mogliśmy zapomnieć o dobroczyńcach Zespołu „Śląsk”. Nagrodą specjalną „Maecenas Silesiae” - wręczaną tym, którzy na co dzień wspierają „Śląsk” w działalności programowej - został uhonorowany po raz pierwszy w historii obywatel Stanów Zjednoczonych, Pan Rex Burdette. W ten symboliczny sposób „Śląsk” podziękował wielkiemu przyjacielowi Zespołu za jego wkład w międzynarodową promocję instytucji. Finał sezonu to także doskonała okazja do wyróżnień. Pracownicy Zespołu odebrali Złote i Srebrne Odznaki Zasłużonych dla Województwa Śląskiego, wręczono także Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę przyznawane przez Prezydenta RP, a także Odznaki Honorowe i Dyplomy Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koniec sezonu to czasem również pożegnania. W tym roku z Zespołem pożegnali się pracownicy działów artystycznych i zaplecza. Wszystkim Państwu z całego serca dziękujemy za lata poświęcone pracy w szeregach Zespołu „Śląsk”, za współtworzenie sukcesów „Śląska” i wspaniałą służbę polskiej kulturze. Za długoletnią pracę dziękował Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak, Zastępca Dyrektora Tomasz Janikowski oraz wzruszeni koledzy i koleżanki.

Powoli kończymy 65. sezon artystyczny, 2 lipca jeszcze jeden koncert w Busku Zdroju i czas na zasłużony urlop. Na podsumowanie pięknego jubileuszu będzie jeszcze czas jesienią. Warto jednak już teraz odnotować, że pierwsze, jubileuszowe półrocze tego roku było bardzo udane, zarówno pod względem artystycznym, jak i edukacyjnym. Od stycznia do czerwca kalendarz koncertowy pękał w szwach, a „Śląsk” w Polsce i za granicą oklaskiwało w sumie 75 tysięcy widzów! Dziękujemy publiczności z tak liczną obecność na „Święcie Śląska”! To były bardzo udane i wzruszające urodziny. Wracamy w sierpniu pełni nowych sił, z nadzieją na liczne spotkania z publicznością. (AK)

Powrót
Grudzień 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi