Europejskie Dni Dziedzictwa, Narodowe Czytanie i dożynkowy koncert - działo się w weekend!10 Września 2018

Za nami kolejny, pracowity weekend. W siedzibie Zespołu i na wyjeździe - „Śląsk” intensywnie pracował nad promocją polskiej kultury. W Oleśnie zainaugurował koncertem Europejskie Dni Dziedzictwa, które odbywając się także w koszęcińskiej siedzibie, połączone zostały z Narodowym Czytaniem „Przedwiośnia”. W niedzielę chór, balet i orkiestra uświetnili łowickie Święto Plonów w Bednarach.

8 września Olesno było polską stolicą europejskiej kultury, to w tym mieście bowiem odbyła się ogólnopolska Inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. W ramach imprezy zrealizowano kilkanaście różnorodnych wydarzeń: koncerty, spacery historyczne, rajd rowerowy czy też - odbywające się tego dnia w całej Polsce - Narodowe Czytanie. Koncert Zespołu „Śląsk” w galowym składzie przyciągnął do oleskiego amfiteatru tłumy widzów, którzy z podziwem śledzili kolejne tańce i pieśni ludowo-narodowego programu.

W tym samym czasie, w koszęcińskiej siedzibie Zespołu realizowany był program Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowany przez sam „Śląsk”. Przez cały weekend na odwiedzających w każdym wieku czekała oferta warsztatów taneczno-ruchowych, ruchu scenicznego oraz wokalnych. Uczestnicy mogli także zwiedzić ekspozycję kostiumów scenicznych i strojów ludowych z możliwością ich przymierzenia, obejrzeć archiwalne filmy z koncertów Zespołu oraz zwiedzić z przewodnikiem imponującą siedzibę „Śląska”. Na deser, czekał na nich koncert odbywającego się właśnie III Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia”.

Wielu z uczestników Europejskich Dni Dziedzictwa w Koszęcinie, przyłączyło się także do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania z Prezydentem RP, który na tegoroczną lekturę wybrał „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Wspólne czytanie pod egidą Zespołu „Śląsk” odbyło się w pałacowych wnętrzach, jak co roku gromadząc czytelników w każdym wieku, od dzieci i młodzieży szkolnej po seniorów. Przewodnikiem po lekturze był Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi z 2015 roku, pan Piotr Hankus. Podstawowym celem przedsięwzięcia odbywającego się od siedmiu lat pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W przypadku Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" to także doskonała okazja, by wspólna lektura dzieł narodowej literatury odbywała się w urokliwej przestrzeni odnowionego Zespołu Pałacowo - Parkowego w Koszęcinie. Goszcząc co roku uczestników akcji staramy się w pełni zaprezentować siedzibę Zespołu. Narodowe Czytanie w Zespole „Śląsk” koordynuje Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej.

Intensywny weekend zwieńczył koncert w sercu Ziemi Łowickiej – Bednarach, gdzie Zespół był gwiazdą tamtejszego Święta Plonów. „Zespół „Śląsk” pokazał klasę”, „Mistrzowski koncert Zespołu „Śląsk”, „Owacjami na stojąco i prośbą o bis zakończył się blisko 2-godzinny występ…” – to tylko niektóre z medialnych tytułów po niedzielnym spotkaniu Zespołu z publicznością w Bednarach. To był pracowity, ale bardzo udany weekend! (AK)

Powrót