W hołdzie bohaterskim żołnierzom "Zośki" i "Parasola"26 Października 2018

Na trasie wydarzeń patriotycznych, w których uczestniczy Zespół „Śląsk” w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości, pojawił się niezwykły koncert. Chór i orkiestra pod dyrekcją Zygmunta Magiery uświetnili programem „Pieśń o Ojczyźnie” rocznicowe uroczystości z okazji 75-lecia legendarnych Batalionów AK „Zośka” i „Parasol”. Koncert w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie zorganizował Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” i Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Rocznicowe uroczystości trwały dwa dni. 24 października obchody rozpoczęła Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego i złożenie wieńców pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego. 25 października, w obecności Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej pana Marka Łapińskiego, złożono kwiaty w miejscach naznaczonych bohaterstwem żołnierzy „Zośki” i „Parasola” - przy pomnikach upamiętniających obronę Pałacyku Michlera oraz zdobycie obozu koncentracyjnego "Gęsiówka". Uroczystości w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego były kulminacją dwudniowych obchodów. Podczas uroczystej akademii żołnierze Batalionów otrzymali przyznane przez Ministra Obrony Narodowej awanse na wyższe stopnie oficerskie. W imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, jubileuszowe życzenia i podziękowania za ich bohaterską służbę przekazał Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła. Spotkanie Powstańców oraz - współcześnie kontynuujących ich tradycje - licznie przybyłych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, uświetnił koncert chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” z programem „Pieśń o Ojczyźnie”. W repertuarze koncertu nie zabrakło tak bliskich sercom powstańców warszawskich piosenek: „Zośka”, „Pałacyk Michla”, „Szturmówka”, „Hej chłopcy, bagnet na broń”, „Warszawskie dzieci” czy „Marsz Mokotowa”. Zabrzmiały również pieśni patriotyczne, które „Śląsk” opracował specjalnie z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości i zebrał na płycie „Pieśń o Ojczyźnie”. Jak się okazało, niezwykle symbolicznie, żołnierskie i artystyczne losy połączył dyrygent koncertu Zygmunt Magiera - wnuk żołnierza Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego „Skała” (oddziału partyzanckiego Kedywu Okręgu Krakowskiego Armii Krajowej).

W imieniu bohaterów tego dnia wypowiedział się prof. Tytus Karlikowski ps. „Tytus”, żołnierz Batalionu „Zośka”, który podkreślił niezwykłe wzruszenie faktem, że kilkudziesięciu artystów tej klasy wystąpiło specjalnie dla nich, a występ Zespołu „Śląsk” określił najpiękniejszym prezentem. Warto przypomnieć, że to nie pierwsze spotkanie Zespołu „Śląsk” i żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol”. 5 lat temu Zespół miał zaszczyt wzbogacić artystycznie jubileusz 70-lecia sformowania Batalionu „Zośka”, w kolejnych latach artyści i kombatanci spotykali się jeszcze dwukrotnie (w 2016 i 2018 roku) podczas koncertów z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Te niezwykłe spotkania są zawsze dla artystów Zespołu „Śląsk” wyrazem wielkiego szacunku wyrażonego muzyką i pieśnią, w podziękowaniu za bohaterstwo i niestrudzoną walkę dla Ojczyzny. Zwłaszcza w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości, w symboliczny sposób składamy także hołd tym, którzy oddali swoje życie dla wolnej Polski. (AK)

Powrót
Kwiecień 2019
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi