Koncert noworoczny w Krakowie21 Stycznia 2019

Tuż po godzinie 19:00 rozpoczął się w sobotę w Krakowie koncert noworoczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W Centrum Kongresowym ICE ok. 2 tysięcy widzów oklaskiwało chór, balet i orkiestrę Zespołu pod dyrekcją Zygmunta Magiery. Koncert zainaugurowała minuta ciszy w hołdzie dla zmarłego tragicznie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego pogrzeb odbył się kilka godzin wcześniej.

To był dzień pełen refleksji, której nie mogło zabraknąć także podczas spotkania z Zespołem „Śląsk”. Chociaż sam koncert odbywał się już po zakończeniu żałoby narodowej ogłoszonej przez Prezydenta RP, organizatorzy zadbali, aby nawiązać we wstępie do tragicznych wydarzeń w Gdańsku i dedykować ten wieczór pamięci zmarłego Prezydenta.

Krakowski koncert miał przede wszystkim noworoczny charakter, bo jak reklamowano go w lokalnych mediach: „Jak wchodzić w nowy rok, to tylko z przytupem!”. Na scenie pojawił się więc pełen wachlarz polskiego folkloru, dynamiczne tańce ludowe i narodowe, pieśni i piosenki oraz kolędy i pastorałki, które są nieodzownym elementem rozpoczynającego się roku. Dwuczęściowy program przygotowany przez Zespół „Śląsk” wzbudził aplauz wśród miłośników polskiego folkloru zgromadzonych w Centrum Kongresowym ICE. Burza braw na zakończenie to najlepszy dowód, że koncertowa propozycja uczczenia nowego roku to znakomity pomysł. Dziękujemy publiczności za ten niezwykły wieczór, za chwile radości, ale i wspólnej zadumy, za wyrozumiałość związaną z przesunięciem godziny koncertu w związku z żałobą narodową oraz za czas spędzony w poczuciu jedności, nadziei i wiary, że są wartości, które zawsze pozostaną ponad złem...  (AK)

Powrót