Na ludowo dla korpusu konsularnego25 Stycznia 2019

24 stycznia, w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się spotkanie wojewody Jarosława Wieczorka oraz marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego z przedstawicielami korpusu konsularnego z południa Polski. Chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” miał zaszczyt wzbogacić spotkanie krótkim koncertem pieśni ludowych.

W spotkaniu uczestniczyli również: wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Robert Magdziarz, dyrektor generalny ŚUW Adam Ostalecki oraz przedstawiciele Zarządu Województwa.

Na noworoczne spotkanie władz województwa z korpusem konsularnym, chór Zespołu „Śląsk” przygotował repertuar pieśni w większości skomponowanych lub opracowanych muzycznie przez Stanisława Hadynę. W przypadającą w tym roku setną rocznicę urodzin założyciela i patrona Zespołu pragniemy w sposób szczególny promować Jego twórczość. Zwłaszcza, że z tej okazji, zgodnie z decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego, rok 2019 został na Śląsku ogłoszony Rokiem Stanisława Hadyny. Członkowie korpusu konsularnego południowej Polski oklaskiwali m.in. takie przeboje jak: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Gdybym to ja miała”, „Starzyka” czy „Od Siewierza”.

Utwory, które od ponad 65 lat są stałym elementem oferty programowej Zespołu to muzyczna wizytówka „Śląska”, podziwiana przez publiczność także poza granicami kraju. Zespół od dziesięcioleci znakomicie promuje swój region i polską kulturę na forum międzynarodowym. Przez 65 lat Zespół występował na niemal wszystkich kontynentach świata, oklaskiwany przez wielomilionową publiczność. Warto przypomnieć, że tylko w ciągu ostatnich 5 lat artyści „Śląska” wystąpili za granicą z 224. koncertami dla blisko 140 tysięcy widzów, odwiedzając m.in. Francję, Stany Zjednoczone, Norwegię, Japonię, Kanadę, Niemcy, Ukrainę, Litwę, Słowację, Czechy, Węgry, Chorwację i Austrię! Prowadząc działalność koncertową i edukacyjną, instytucja angażuje się także w międzynarodową współpracę kulturalną realizując projekty jak choćby „Helokanie Południa”, „Polsko-norweskie ludowe inspiracje taneczne” czy „Święto Tańca” - projekt w ramach węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Do swojej siedziby „Śląsk” zaprasza także co roku amatorskie zespoły z całego świata na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Silesia”.

Spotkanie w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zakończyło wspólne zdjęcie władz województwa, korpusu konsularnego oraz artystów Zespołu „Śląsk”.  (AK)

Powrót