Dni Hadynowskie w 100-lecie urodzin założyciela Zespołu "Śląsk" - Inauguracja 67. sezonu artystycznego26 Września 2019

Pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, 25 września 2019 roku Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zainaugurował kolejny sezon artystyczny. Rozpoczynając 67. rok działalności w dniu 100. rocznicy urodzin swojego założyciela, Zespół „Śląsk” zaprosił do swojej siedziby uczniów i pedagogów szkół, których patronem jest Stanisław Hadyna. Wieczorem, w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie odbyła się okolicznościowa msza święta w intencji Stanisława Hadyny, w oprawie muzycznej chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk”.

Tegoroczne rozpoczęcie sezonu artystycznego miało wymiar szczególny, przypadło bowiem w 100. rocznicę urodzin Stanisława Hadyny. W ramach trwających z tej okazji Dni Hadynowskich w Zespole „Śląsk”, już 24 września odbyła się konferencja „Styl muzyczny Stanisława Hadyny – artystyczne i kulturowe konteksty twórczości”, a z kameralnym koncertem pieśni polskich wystąpili Grzegorz Piotr Kołodziej i Wojciech Szymczewski, wpisując się w jubileuszowy cykl „Koncertów na Zamku”. 25 września, dokładnie w dniu setnych urodzin założyciela i patrona Zespołu „Śląsk” odbył się z kolei Zlot Szkół Hadynowskich i uroczysty koncert chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” inaugurujący nowy sezon artystyczny. Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia, pełnego wspomnień i emocji, była msza św. z okazji 100-lecia urodzin Stanisława Hadyny i 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki. Artyści wzbogacili nabożeństwo repertuarem sakralnym Moniuszki (działanie dofinansowane ze środków MKiDN w ramach projektu: "Rok Moniuszki - impresje moniuszkowskie"), a po mszy odbył się krótki koncert pieśni opracowanych i skomponowanych przez założyciela Zespołu.

Organizowany od kilku lat Zlot Szkół Hadynowskich to piękna tradycja łącząca młodych miłośników kultury ludowej w pielęgnowaniu pamięci o założycielu Zespołu i jego współtwórcach. W spotkaniu jak co roku uczestniczyli przedstawiciele: Szkoły Podstawowej im. St. Hadyny we Frydku, Polskiej Szkoły Podstawowej im. St. Hadyny w Bystrzycy na Zaolziu, Szkoły Podstawowej Nr 25 im. St. Hadyny w Chorzowie-Maciejkowicach oraz uczniowie i nauczyciele placówki należącej do grupy „Szkół Hadynowskich” - Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 im. Jerzego Wójcika w Piekarach Śląskich. Podczas tegorocznego Zlotu uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Hadyny, spotkali się na uroczystym Apelu Pamięci i złożyli kwiaty pod pomnikiem założyciela Zespołu. Młodzież wysłuchała także krótkiego koncertu laureatów głównej nagrody tegorocznego XXVI Regionalnego Przeglądu Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie” - Dziewczęcej Grupy Śpiewaczej „Sójki”. Spotkanie szkół koordynowało Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej. Odbywające się 24 i 25 września Dni Hadynowskie w Zespole „Śląsk” patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Śląskiego, a zrealizowano je z programu Kultura Dostępna, w ramach współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Ukoronowaniem tegorocznego Zlotu Szkół, Dni Hadynowskich i punktem kulminacyjnym obchodów Roku Stanisława Hadyny był koncert chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” pod dyrekcją Zygmunta Magiery. Programem z najpiękniejszym repertuarem ludowo-narodowym artyści uroczyście zainaugurowali 67. sezon artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wśród wielu znakomitych gości obecnych na koncercie byli m.in. Zastępca Dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Katarzyna Saks, Sekretarz Województwa Śląskiego Karolina Kosowska-Raczek - reprezentująca Marszałka Województwa Śląskiego, Zastępca Przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Kultury Sejmiku Województwa Śląskiego Zbigniew Przedpełski, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski, a także przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, oświaty, mediów, duchowieństwa i zaprzyjaźnionych z Zespołem „Śląsk” instytucji – jednym słowem grono wspaniałych przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Plany na nowy sezon…

Rozpoczynając nowy sezon w dniu setnych urodzin swojego patrona, „Śląsk” przygotowuje się już do przedsięwzięć, które czekają artystów w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W połowie października chór i balet Zespołu wyruszą w daleką podróż do Japonii z okazji 100-lecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Wystąpią z trzydziestoma koncertami, odwiedzając 18 miast w niemal całym Kraju Kwitnącej Wiśni, wśród nich znajdą się m.in. Tokyo, Nagoya, Hiroshima, Kyoto, Osaka, Sapporo i Yokohama. W grudniu z kolei, chór i orkiestra Zespołu zawiozą polską kolędę za Ocean, do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Wrócą do Polski wprost na wigilijną kolację. Obydwie dalekie trasy koncertowe Zespołu „Śląsk” otrzymały dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wypełniając swoją misję ambasadora polskiej kultury, „Śląsk” będzie także w 2020 roku podejmował działania o charakterze międzynarodowym. Oprócz udziału w międzynarodowych targach branży muzycznej, a także corocznych przedsięwzięć przyciągających do siedziby Zespołu gości z zagranicy, jak np. Letnia Szkoła Artystyczna czy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Silesia”, Zespół wyruszy w kolejne dalekie podróże poza granice kraju. W planach koncerty m.in. w Australii, Brazylii, a także nieco bliżej, za wschodnią granicą, na Ukrainie.

Z ciekawszych przedsięwzięć, w których - jeszcze przed końcem tego roku - będą uczestniczyć artyści Zespołu „Śląsk”, należy wymienić udział w koncercie Eurowizji Junior, który odbędzie się 24 listopada w Gliwicach. W listopadzie do Nowego Jorku wyjedzie też grupa tancerzy Zespołu uczestniczących w projekcie „Soft Power” - widowisku tanecznym łączącym elementy tańca ludowego i tańca współczesnego, do muzyki elektronicznej, a w choreografii Michaiła Zubkova – choreografa, pedagoga i kierownika baletu Zespołu „Śląsk”. W grudniu z kolei, w Pułtusku, pod kierunkiem artystów Zespołu „Śląsk”, a przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska, odbędą się warsztaty dla młodych choreografów z Ameryki Południowej, członków polonijnych zespołów folklorystycznych.

W nowym sezonie artystycznym Zespół „Śląsk” będzie kontynuował aktywne uczestnictwo w celebrowaniu rocznic wybuchu powstań śląskich. Podobnie jak w tym roku, w którym świętowaliśmy setną rocznicę I powstania, Zespół nie zapomni o kolejnych datach wyzwolicielskich zrywów, których jubileusze przypadają w 2020 i 2021 roku. Programy patriotyczne: „Zespół „Śląsk” dla Niepodległej” oraz „Pieśń o Ojczyźnie”, zawierające w repertuarze m.in. pieśni powstańców górnośląskich, wciąż będą stanowić doskonałą oprawę rocznicowych uroczystości i okolicznościowych spotkań.

W planach na 2020 rok znalazły się także przygotowania do Roku Jana Pawła II, ustanowionego przez Sejm RP z okazji przypadającej 18 maja 2020 roku setnej rocznicy urodzin Ojca Świętego. Zespół „Śląsk” od 2008 roku posiada w swoim repertuarze specjalny program dedykowany św. Janowi Pawłowi II – „Santo Subito!” oraz płytę pod tym samym tytułem. Program przygotowany wówczas jako hołd pamięci z okazji 30. rocznicy pontyfikatu Papieża Polaka, to kolekcja polskich pieśni religijnych, muzyki sakralnej i utworów, które były zawsze bliskie sercu Jana Pawła II, jak np. „Czarna Madonna” czy „Barka”. Z okazji jubileuszu urodzin Ojca Świętego, Zespół „Śląsk” będzie częściej sięgał po ten repertuar, aby godnie upamiętnić tę wielką postać.

O wszystkich koncertach i wydarzeniach sezonu artystycznego 2019/2020 będziemy informować na bieżąco w stale aktualizowanym kalendarzu na stronie internetowej Zespołu oraz oficjalnych profilach na Facebooku, Twitterze i Instagramie. (AK)

 

Powrót
Styczeń 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi