Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin
tel.: +48 34 310 64 15; fax: +48 34 310 64 16; e-mail: info@zespolslask.pl

Skórka:
A+

Z wizytą na Podkarpaciu - koncert w ramach Międzynarodowego Forum Pianistycznego "Bieszczady bez granic"07 Lutego 2020

6 lutego chór i balet Zespołu „Śląsk” gościł w Sanoku. Za sprawą odbywającego się tam od piętnastu lat Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”, to niewielkie podkarpackie miasto staje się na chwilę zimową, pianistyczną stolicą Polski. Impreza każdorazowo gości ok. 500 uczestników z kilkunastu krajów Europy. Dla międzynarodowego grona pianistów oraz melomanów przybyłych do Sanoka, Zespół „Śląsk” wystąpił  z programem „A to Polska właśnie”.

Forum Pianistyczne w Sanoku jest jednym z największych przedsięwzięć edukacyjno-społecznych w Euroregionie Karpat. Jego formuła jest wyjątkowa, niezwykle wartościowa dla młodych pianistów. Koncentruje się na wymianie wiedzy i doświadczeń artystycznych, współpracy w duchu tolerancji wokół wspólnych zainteresowań i pasji. Łączy w sobie pełen zakres wiedzy: od teorii po praktykę, od wiedzy po metody ćwiczenia, od zajęć zdrowotno-rehabilitacyjnych po zajęcia z zakresu biznesu w kulturze i promocji. To miejsce spotkań wybitnych artystów i pedagogów z utalentowaną młodzieżą pianistyczną.

Dla uczestników i rzeszy melomanów organizatorzy przygotowują także różnorodny program koncertów wieczornych, tak aby każdy, nawet najbardziej wymagający słuchacz, mógł znaleźć coś dla siebie. W tym roku podczas Forum zabrzmiały utwory Mozarta i Chopina w wykonaniu mistrzów, uczestników oraz Lwowskiej Orkiestry Kameralnej „Akademia”. Wystąpili m.in. wybitni pianiści i pedagodzy, m.in. prof. Andrzej Jasiński, Michaił Woskresienski, prof. Lidia Grychtołówna, prof. Irina Pietrowa-Chukovska.

Wśród znakomitego grona wykonawców Międzynarodowego Forum Pianistycznego znalazł się także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Jak powiedział Janusz Ostrowski - dyrektor Międzynarodowego Forum Pianistycznego i wiceprezes Podkarpackiej Fundacji Rozwoju i Kultury - Zespół „Śląsk” wystąpił „na zaostrzenie muzycznego apetytu”. Przed kompletem widzów zgromadzonych w Sanockim Domu Kultury, artyści zaprezentowali swój przebojowy repertuar ludowo-narodowy, pełen kompozycji i opracowań muzycznych Stanisława Hadyny oraz widowiskowych choreografii Elwiry Kamińskiej. Publiczność, wśród której znalazło się wielu zagranicznych gości, niezwykle gorąco oklaskiwała artystów. Bogata panorama polskiego folkloru, wielobarwne stroje i kunszt wykonawczy wybudziły prawdziwy aplauz. Sanocki koncert zakończyła długa owacja na stojąco. (AK)

Powrót