Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Facebook

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin
tel.: +48 34 310 64 15; fax: +48 34 310 64 16; e-mail: info@zespolslask.pl

Skórka:
A+

Porywamy Was do tańca - "Koziery"!20 Maja 2020

Nudne, majowe popołudnie? Nie z nami! Porywamy Was do tańca, i to jakiego! Trojak, krakowiak, mazur, polka, chodzony czy tańce góralskie – te nazwy znają wszyscy. Ale „Koziery” mogą już brzmieć nieco bardziej tajemniczo. A jest to jeden z tańców wywodzących się z Ziemi Opolskiej, który stale gości w repertuarze Zespołu „Śląsk”. Muzyka – Stanisław Hadyna, choreografia – Jarosław Świątek. Przypominamy Państwu ten taniec, w nagraniu pochodzącym z ubiegłorocznego tournée po Japonii.

„Koziery bych tańcowała, koziery mi grejcie, czornech butki potargała, czerwone mi dejcie!” – rozpoczyna się tekst piosenki pod tym samym tytułem. „Koziery” to taniec w metrum parzystym, wywodzący się z Ziemi Opolskiej, ale tańczony również na Górnym Śląsku. Zgodnie z tekstem piosenki, całość tańca opowiada o dziewczynie, która w szaleńczej zabawie zniszczyła czarne buty, a chce nadal tańczyć, więc prosi o czerwone. Chce się bawić i wciąga do tej zabawy partnera. „Mom czerwone butki nowe, nie trza ich pasować, kiej do tańca gro muzyka, same chcą tańcować!” – śpiewa dalej. Choreografia „Koziery” pokazuje determinację tancerek do tańca w nowych, czerwonych butach. Widzimy jak porywają chłopców do wspólnej zabawy, a oni, zdziwieni, że to dziewczęta chcą prowadzić, szybko przejmują inicjatywę. Rozpoczyna się mały pojedynek na taniec. Po chwili partnerki wyrywają się chłopcom i tańczą same. Na to nie mogą pozwolić tancerze i szybko wciągają dziewczęta do zabawy. Po kilku taktach czerwone buciki niosą jednak dziewczęta do ucieczki, wirują więc w tańcu bez chłopców. W finale wszyscy ponownie spotykają się w parach. Intencją choreografa było nie tylko ukazanie samego tańca, ludowej zabawy, ale i magicznej mocy czerwonych bucików, które jak szalone same niosą do kolejnych, tanecznych figur. „Mój syneczku, nie stój w kącie, kiej koziery grają, bo takiemu bałamucie dziołchy psinco przają!” – wybrzmiewa wesoło ostatnia zwrotka piosenki.

„Koziery” z muzyką Stanisława Hadyny, w choreografii Jarosława Świątka, było jednym z punktów programu zaprezentowanego publiczności japońskiej podczas ubiegłorocznego tournée do Kraju Kwitnącej Wiśni z okazji 100-lecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią. Nagranie tańca pochodzi z koncertu w Osaka Festival Hall, gdzie z entuzjazmem oklaskiwało je 5 tysięcy widzów! (AK)

Powrót
Czerwiec 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi