"To jest moja Matka, ta Ojczyzna" - papieski projekt Gminy Bardo19 Października 2020

16 października, w 42. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Papieża Polaka, odbyła się premiera projektu Gminy Bardo pt. „To jest moja Matka, ta Ojczyzna”, realizowanego z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. Telewizyjny koncert w wykonaniu artystów chóru i baletu Zespołu „Śląsk” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Nad całością czuwało Centrum Kultury i Biblioteka w Bardzie oraz Telewizja Sudecka, która zadbała o realizację od strony filmowej.

We wrześniu artyści chóru i baletu Zespołu „Śląsk” prze kilka dni nagrywali w Gminie Bardo materiał filmowy do papieskiego projektu. We wnętrzach kościoła i bardzkich plenerach rejestrowano utwory sakralne oraz pieśni i tańce ludowe pochodzące z repertuaru Zespołu „Śląsk”. Wśród nich m.in. ze sztandarowego programu „A to Polska właśnie” oraz „Santo Subito!” – dedykowanego Ojcu Świętemu.

Premierowy pokaz kilkudziesięciominutowego koncertu odbył się w Bazylice Mniejszej w Bardzie, po uroczystej mszy świętej z okazji stulecia urodzin św. Jana Pawła II. Transmisję można było także oglądać w internecie, na facebookowych profilach Gminy Bardo, Telewizji Sudeckiej oraz Zespołu „Śląsk”. Podczas nabożeństwa poprzedzającego premierę, delegacja Zespołu „Śląsk” na czele z Dyrektorem Zespołu Zbigniewem Cierniakiem, przekazała nową szatę dla figury Madonny Bardzkiej - najstarszej rzeźby sakralnej w Polsce. Suknia podarowana na rzecz zakonu redemptorystów przez Dyrektora Zbigniewa Cierniaka, została uszyta w pracowni krawieckiej Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Okolicznościowa msza wkomponowała się w projekt pt. "To jest moja Matka, ta Ojczyzna" realizowany przez Centrum Kultury i Bibliotekę w Bardzie, a dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego przewodnim celem była rejestracja koncertu w wykonaniu artystów Zespołu "Śląsk", w różnych miejscach Barda, z utworami dedykowanymi Janowi Pawłowi II. Burmistrz Miasta i Gminy Bardo Krzysztof Żegański wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Strzelec złożyli serdeczne podziękowania za owocną współpracę przy realizacji projektu na ręce Dyrektora Zespołu "Śląsk" Zbigniewa Cierniaka, właściciela Telewizji Sudeckiej Adama Pachury oraz Dyrektora Centrum Kultury i Biblioteki Aleksandry Wąsowicz. Podziękowania dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wsparcie projektu dofinansowaniem, Burmistrz Krzysztof Żegański złożył na ręce posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Marcina Gwoździa.

Koncert wciąż można zobaczyć w intrenecie, jest dostępny na www.bardo.pl, kanale youtube Gminy Bardo oraz Telewizji Sudeckiej. (AK)

Powrót
Październik 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi