"Santo Subito!" raz jeszcze...23 Października 2020

22 października, w dzień liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II, po raz kolejny zabrzmiał program „Santo Subito!” w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Koncert, który pierwotnie miał się odbyć na Jasnej Górze, z przyczyn niezależnych od Zespołu został przeniesiony do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie. Wydarzenie odbyło się w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Patronatem Narodowym koncert objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a Patronatem Honorowym metropolita częstochowski abp Wacława Depo. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszy Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka". Partnerzy projektu: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze oraz Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie. Organizatorem wydarzenia było częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater. W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną, w trosce o wspólne zdrowie i bezpieczeństwo artystów oraz słuchaczy, koncert odbył się bez udziału publiczności. Transmisję na żywo online można było obejrzeć w mediach społecznościowych oraz na kanale You Tube organizatorów.

Koszęciński koncert rozpoczął utwór "Santo subito" Włodzimierza Krawczyńskiego, do słów Tadeusza Szymy, przy akompaniamencie organów. Program pieśni sakralnych bliskich sercu Papieża Polaka wzbogaciła dodatkowo poezja Tadeusza Szymy oraz wiersz „Matka” Karola Wojtyły, w interpretacji Piotra Hankusa, Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi z 2015 roku. Koncertem dyrygował Mirosław Maciej Banach.

Czwartkowy koncert z programem „Santo Subito!” był ostatnim z odbywających się w tym roku koncertów Zespołu „Śląsk” z okazji jubileuszu urodzin Jana Pawła II. Przypomnijmy, do wspólnego przeżywania wspomnienia o Papieżu Polaku Zespół „Śląsk” zaprosił widzów już wcześniej podczas koncertu w ramach projektu „Kultura w sieci”, organizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater oraz w ramach telewizyjnego projektu Gminy i Miasta Bardo „To jest moja Matka, ta Ojczyzna”.

Dziękujemy publiczności za towarzyszenie artystom Zespołu „Śląsk” podczas transmisji internetowych i wspólnie przebytą muzyczną drogę śladami Jana Pawła II.  (AK)

Powrót
Styczeń 2021
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi