"Taniec natchniony - od folkloru do współczesności". Polska kultura ludowa gości w Japonii03 Listopada 2020

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” realizuje w Japonii projekt pod nazwą: Taniec natchniony – od folkloru do współczesności” – prezentacja spektaklu baletowego „Exodus”, jako nowatorskiego podejścia do promocji kultury polskiej, który otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca. W Tsurudze odbył się dziś pierwszy filmowy pokaz spektaklu. W kolejnych dniach zobaczą go także widzowie w Tokio, Sapporo, Osace i Okayamie.

Pandemia uniemożliwiła artystom podróż do Japonii, ale dzięki zmianie formuły projektu jego realizacja jest możliwa za pośrednictwem przekazu filmowego i w przestrzeni wirtualnej. Zespół „Śląsk” udostępnia więc zarówno filmowe nagranie spektaklu „Exodus”, jak i warsztatów polskich tańców narodowych. Dzięki działaniom podjętym w ramach zadania i współpracy z partnerami, polski taniec ludowy uzyska szansę szerszej obecności w świadomości japońskich odbiorców.

Pierwszy pokaz spektaklu odbył się w Tsurudze nieprzypadkowo. Port of Humanity Tsuruga Museum, przy wsparciu władz Miasta Tsuruga, jest jednym ze strategicznych partnerów projektu. To wyjątkowe miejsce w historii stosunków polsko-japońskich, ponieważ to w tamtejszym porcie, w 1920 roku przyjęto połowę z blisko 800 uratowanych polskich dzieci - sierot z Syberii, a w 1940 roku przybyło tam tysiące polskich żydów uciekających przed wojną. Niezwykłe, historyczne tło było m.in. inspiracją dla twórcy spektaklu „Exodus” Michała Zubkowa. Muzeum wraz z władzami miasta Tsuruga podjęło się organizacji pokazu filmu ze spektaklem, a także zamieszcza w swoich mediach społecznościowych filmy z warsztatami polskich tańców narodowych.

Spektakl baletowy „Exodus” do muzyki Wojciecha Kilara został włączony do programu Festiwalu Polskiego w Japonii organizowanego jesienią tego roku przez Instytut Polski w Tokio. Przy wsparciu japońskich partnerów zorganizowane zostaną w listopadzie kolejne prapremierowe pokazy widowiska z udziałem publiczności, po Tsurudze także w Tokio (9 listopada), Sapporo (21 listopada), Osace i Okayamie (29 listopada). Integralną częścią projektu w Japonii będą – zarejestrowane w siedzibie Zespołu „Śląsk” - warsztaty poloneza, krakowiaka i trojaka, które posłużą pogłębianiu wiedzy na temat polskich tańców ludowych i narodowych oraz przybliżą specyfikę polskiego tańca ludowego, tak głęboko zakorzenionego w tradycji. Polscy odbiorcy będą mogli zobaczyć filmowe nagranie „Exodusu” 29 listopada, na facebookowym profilu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Celem projektu jest promocja i ukazanie roli polskiej kultury w budowaniu światowego dziedzictwa kulturowego, zaprezentowanie jej uniwersalności. Intencją artystyczną spektaklu „Exodus” jest pokazanie zjawiska przenikania się kultur, łączenia odmiennych stylów wykonawczych - sztuki tradycyjnej ze sztuką współczesną. Jednocześnie, zastosowanie kompilacji tańca współczesnego z tańcem ludowym w zestawieniu z warsztatami tańców narodowo-ludowych, stanie się znakomitą formą ukazania ponadczasowego znaczenia tradycyjnej kultury polskiej, jako czynnika integrującego międzynarodowe środowisko taneczne i muzyczne. Wydarzenie będzie miało pozytywny wpływ na docenienie i podkreślenie roli pasjonatów polskiego tańca w Japonii.

„Exodus” to swoiste spotkanie kultur i pokazanie innego typu tańca oraz muzyki inspirowanej dziełami Zespołu „Śląsk”. Jego twórcą jest choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Michał Zubkow, który opierając się na treściach i emocjach zawartych w muzyce Wojciecha Kilara, ukazał świat – życie, jako podróż w poszukiwaniu szczęścia, zaspokojenia własnych pragnień i bliskości drugiego człowieka. Jest to także spojrzenie w głąb samego siebie i ukazanie wewnętrznych potrzeb w dążeniu do budowania związków i relacji z innymi. Widowisko do muzyki Wojciecha Kilara, w przestrzeni wzbogaconej elementami sztuk wizualnych, łączy się w plastyczne obrazy opowiadające o podróży człowieka przez życie. „Exodus” opowiada o zjawisku, w którym każdy uczestnik masowej ucieczki lub podróży jest wystawiony na indywidualną próbę. Wciągnięty w wir dominacji masowej, każdy zmuszony jest do podejmowania własnych wyborów i radzi sobie samodzielnie.

Partnerami dofinansowanego przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu są: Port of Humanity Tsuruga Museum, Theater Xcai, Stowarzyszenie Forum Polska w Tokio, Japońska Federacja Tańca Ludowego, Japońsko-Polskie Towarzystwo Przyjaźni Miłośników Tańca Ludowego, Towarzystwo Miłośników Kultury Polskiej na Hokkaido, Polska Misja Artystyczno-Naukowa w Japonii oraz Instytut Polski w Tokio, a także Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark.

Spektakl „Exodus” powstał przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, sfinansowanego ze środków MKiDN. (AK)

 

Powrót
Kwiecień 2021
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi