Telewizyjna premiera spektaklu "Idą Powstańcy"12 Listopada 2020

11 listopada, na antenie TVS odbyła się telewizyjna premiera „Idą Powstańcy”, spektaklu muzyczno-tanecznego z okazji 100. rocznicy II Powstania Śląskiego, w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Opowieść o miłości do Ojczyzny i bohaterstwie powstańców zgromadziła przed telewizorami ponad 173 tysiące widzów. Po emisji, na profilu Zespołu „Śląsk” na Facebooku, pojawiło się wiele pozytywnych opinii od internautów, którzy obejrzeli premierowe widowisko.

Narodowe Święto Niepodległości to znakomita okazja, aby przypomnieć najważniejsze wydarzenia walki o wolność, tym razem historii opowiedzianej muzyką, tańcem i śpiewem. Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Jarosław Świątek, kierownik artystyczny Zespołu „Śląsk”. Realizacji filmowej podjął się Norbert Rudzik, który realizował już z Zespołem m.in. ubiegłoroczne nagranie płyty DVD „A to Polska właśnie”. Kanwą spektaklu „Idą Powstańcy” są trzy śląskie powstania oraz momenty, które je zainicjowały. Muzyczno-taneczne widowisko tworzą części odpowiadające kolejnym Powstaniom oraz Plebiscytowi. W każdej odnajdujemy motyw mobilizacji, zaznaczenie Powstania oraz sytuację po nim. Jest też warstwa emocjonalna, ukazująca uczucia kobiet oczekających na swoich bliskich: mężów, synów i ojców. Motywem przewodnim jest pieśń "Idą Powstańcy", której pierwsza zwrotka akcentuje pierwszy powstańczy zryw, aż do trzech zwrotek, które wybrzmiewają przy rozpoczęciu opowieści o ostatnim powstaniu. Opracowania muzyczne utworów wykorzystanych w spektaklu są autorstwa Stanisława Hadyny, Ireneusza Łojewskiego, Krzysztofa Dziewięckiego i Janusza Stalmierskiego. Choreografię tańców pojawiających się w „Idą Powstańcy” stworzyli: Jarosław Świątek, Michał Zubkow i Władysław Stefanik. Układy baletowe inspirowane są elementami ludowymi, współczesnymi, a w utworze „Hań daleko” nawet językiem migowym. W historię śląskich powstań wpleciony został także – przewijający się przez całe widowisko - motyw miłosny powstańca do dziewczyny. Pierwotnie spektakl miał mieć swoją premierę w sali koncertowej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, przed kilkutysięczną widownią. W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, Zespół „Śląsk” zmodyfikował projekt i zrealizował nagranie filmowe bez udziału publiczności, a jego prezentację zaplanowano na antenie telewizyjnej i w przestrzeni wirtualnej. Filmowa rejestracja spektaklu odbywała się na przełomie sierpnia i września tego roku w Teatrze Rozbark w Bytomiu, w plenerach zbytkowej dzielnicy Katowic – Nikiszowca oraz w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

„Wspaniały spektakl, rewelacyjna muzyka, piękne stroje i cudowny śpiew. Dziękuję Wam za prawdziwą ucztę historyczno-kulturalną dzisiejszego wieczoru”. „Piękne widowisko bardzo klimatyczne, artyści świetnie wczuli się w klimat tamtych lat. Zespół jest w znakomitej formie nawet w tych trudnych czasach”. „Pięknie, wzruszająco i nastrojowo”. „Piękny, śląski klimat, wspaniałe głosy chóru, dla baletu nowe, ciekawe doświadczenie. Gratulacje, ogromne brawa dla „Śląska” i twórców spektaklu”. „Jestem pod wielkim wrażeniem! Takie wydarzenie powinno być emitowane we wszystkich stacjach TV”. „Piękny, wzruszający spektakl. Brawo „Śląsk” i dziękuję”- to niektóre z komentarzy, jakie pojawiły się na profilu Zespołu. Bardzo dziękujemy za wszystkie miłe słowa i uwagi. Zespół „Śląsk” włożył w przygotowanie tego projektu wiele pracy i emocji, cieszymy się, że – zgodnie z zamierzeniem twórców – spektakl „Idą Powstańcy” wciągnął widzów w historię śląskich powstań,  chwycił za serce i wzruszył.

„Idą Powstańcy” - spektakl muzyczno-taneczny z okazji 100 rocznicy II Powstania Śląskiego dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „NIEPODLEGŁA” na lata 2017 – 2022. (AK)

Powrót
Grudzień 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi