"Koncert dwóch narodów" - polsko-gruzińska współpraca online27 Listopada 2020

25 i 26 listopada odbyła się premiera online polsko-gruzińskiego projektu pod nazwą: „Koncert dwóch narodów”. Warsztaty z Gruzińskim Zespołem Pieśni i Tańca "GORI" oraz realizacja spektaklu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w przestrzeni online. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura inspirująca”.

W pierwotnym założeniu projektu, w Gruzji, jesienią tego roku miały się odbyć wspólne koncerty i warsztaty artystów obu zespołów. W związku z sytuacją epidemiologiczną Zespół „Śląsk” zmodyfikował projekt i zrealizował nagranie sztandarowego koncertu „A to Polska właśnie” oraz przygotował filmowy instruktaż warsztatów tanecznych polskich tańców ludowych i narodowych. W listopadzie, szeroka, gruzińska publiczność miała okazję podziwiać program „A to Polska właśnie” w telewizji i internecie, a partner projektu – Zespół Pieśni i Tańca „Gori” zrealizował online warsztaty pod kierunkiem artystów Zespołu „Śląsk”.

25 listopada, na oficjalnym profilu Zespołu „Śląsk” na Facebooku, polska publiczność miała okazję podziwiać galowy koncert Zespołu „GORI”. Wspaniałe choreografie i piękne głosy pozwoliły dobrze poznać gruzińską kulturę. Wdzięk i gracja kobiecego baletu, werwa i wigor tancerzy, charakterystyczne gruzińskie śpiewy oraz muzyka ludowa z wykorzystaniem oryginalnych instrumentów – to wszystko dało pełny obraz niezwykłości kultury tego kraju. Jak sami mówią, gruzińskie pieśni i tańce ludowe są tak różnorodne jak natura Gruzji i życie narodu gruzińskiego. Wielogłosowa piosenka, tańce pełne wdzięku i temperamentu odzwierciedlają ducha tej ziemi. Choreografię przygotował kierownik artystyczny Zespołu „GORI” Giga Wulukidze, a muzyczne aranże kierownik chóru i orkiestry Beso Gogolashvili.

26 listopada zaprezentowany został z kolei koncert „A to Polska właśnie” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, ten sam, który przez miesiąc mogli podziwiać odbiorcy platformy internetowej myvideo.ge oraz gruzińskiej telewizji Kartuli. Koncert zarejestrowany w ramach projektu, to sztandarowy repertuar Zespołu „Śląsk” - najpiękniejsze i najsłynniejsze tańce i pieśni, w opracowaniach muzycznych Stanisława Hadyny i Wojciecha Kilara oraz choreografie Elwiry Kamińskiej, Juraja Kubanki, Jarosława Świątka, Władysława Stefanika i Hanny Chojnackiej. Panorama polskiego folkloru z wielu regionów kraju, pełna barw i emocji, bez wątpienia pozwoliła gruzińskiej publiczności poznać bliżej polską kulturę. Przy okazji internetowej premiery na profilu Zespołu „Śląsk”, koncert mogli obejrzeć także widzowie w Polsce i pozostałych zakątkach świata, o czym świadczyły pozostawione pod filmem komentarze. Dzięki prezentacji online, polsko-gruziński dialog międzykulturowy wykroczył więc daleko poza ramy projektu „Koncert dwóch narodów”, zdobywając uznanie internautów nie tylko w Polsce i Gruzji.

Dostosowanie projektu do obecnych warunków i formuła online nie zmieniły jego walorów. To znakomita promocja polskiej kultury tradycyjnej oraz wzmocnienie dialogu międzykulturowego pomiędzy Polską i Gruzją. Zainicjowana w ten sposób wymiana kulturalna zaowocuje dalszą współpracą artystyczną, przyczyni się także do budowania pozytywnego wizerunku Polski jako kraju o bogatym dorobku kulturalnym i ciekawej tradycji. Prezentacja koncertu „A to Polska właśnie” na platformie internetowej oraz na antenie telewizji gruzińskiej pozwoliła dotrzeć do dużej i zróżnicowanej wiekowo grupy odbiorców. Warsztaty polskich tańców - profesjonalnie przygotowane przez pedagogów Zespołu „Śląsk”- bez wątpienia dały naszym gruzińskim partnerom możliwość pełniejszego i bardziej świadomego poznania polskiej kultury. Realizacja całego projektu stanowi ważny element podkreślenia obecności i promocji polskiej kultury za granicą, zwłaszcza w czasach ograniczonej możliwości bezpośredniej prezentacji.

Zagraniczny partner strategiczny: Gruziński Zespół Pieśni i Tańca "GORI". Polska placówka zagraniczna: Ambasada RP w Gruzji. Partnerzy projektu: Ambasada Gruzji w Warszawie, Urząd Miasta GORI, Instytut Polski w Tibilisi oraz Uniwersytet Państwowy im. Iwane Dżawachiszwilego w Tibilisi. (AK)

Powrót
Styczeń 2021
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi