Gdańsk, Lelów, Bolesławiec – Zespół „Śląsk” w weekend oklaskiwały tysiące widzów!

22VIII 22

Gdańsk, Lelów, Bolesławiec – Zespół „Śląsk” w weekend oklaskiwały tysiące widzów!

Po czwartkowym Festiwalu w Sopocie, gdzie artystów Zespołu „Śląsk” podziwiało 5,5 tysiąca widzów w Operze Leśnej oraz ponad milion przez telewizorami, w weekend przyszedł czas na kolejne wielkie imprezy. „Męskie Granie”, Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej w Lelowie, Bolesławieckie Święto Ceramiki – wszędzie koncertom Zespołu „Śląsk” towarzyszyła wielotysięczna publiczność.

„Męskie Granie” - Gdańsk

„Są takie momenty kiedy trzeba się zatrzymać. Niech będzie ciszej przez moment. Niektóre koncerty stały się widowiskami, które zapamiętamy przez długie lata, jak i nie do końca życia. Zapewniam państwa, że to będzie jeden z takich momentów, jeden z takich wieczorów i jeden z takich koncertów. Proszę państwa, orkiestra i chór Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk pod dyrekcją Jana Stokłosy. Wystąpi też człowiek, który w ostatnich latach zbudował najwięcej artystycznych mostów pomiędzy różnymi, artystycznymi światami w tym kraju - MIUOSH” - tymi słowami prowadzący „Męskie Granie” w Gdańsku zapowiedział wspólny projekt Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i Miuosha. To była magiczna chwila, kiedy dwa zupełnie różne style muzyczne łączą się ze sobą, aby stworzyć coś niesamowitego. W internetowych relacjach można było przeczytać o tym koncercie: wyjątkowy, każdy szczegół dopracowany do perfekcji, muzyczna uczta, nawet najbardziej sceptyczni widzowie byli pod wrażeniem. Dla artystów Zespołu „Śląsk” kolejny występ podczas tej niezwykłej trasy był ogromnym przeżyciem, zwłaszcza, że towarzyszyła im 20-tysięczna festiwalowa publiczność oraz grono znakomitych gwiazd: Ralph Kamiński, Król, Julia Pietrucha, Jakub Józef Orliński, Marcin Wyrostek, Bela Komoszyńska oraz Kayah. Podczas gdańskiej odsłony „Męskiego Grania” śmietanka polskich wykonawców wystąpiła na plenerowej scenie przy Polsat Plus Arenie. „To było Męskie Granie w najlepszym wydaniu. Oby każda kolejna edycja w Trójmieście wyglądała tak jak ta sobotnia w Gdańsku. To była czysta przyjemność i faktyczny pokaz siły młodej polskiej sceny muzycznej” – relacjonował portal rozrywka.trojmiasto.pl

„Męskie Granie”, sponsorowane przez markę Żywiec, od 2010 roku odbywa się w różnych miastach w Polsce. Po wieloletniej przerwie 19 i 20 sierpnia wróciło do Gdańska. Było to jedno z ośmiu miast, w którym zaplanowano tegoroczne koncerty. Artyści chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” wystąpili już w Poznaniu, Szczecinie i Gdańsku. 26 sierpnia, na zakończenie trasy, wystąpią jeszcze w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu.

"Święto Ciulimu i Czulentu” - Lelów

4 tysiące widzów podziwiało z kolei Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w sobotę, podczas XIX odsłony Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej w Lelowie. Festiwal od 2003 roku jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce. Przypomina o wspólnej historii Polaków i Żydów, pokazuje przenikanie się kultur,  uczy tolerancji, służy lepszemu poznaniu kultury żydowskiej. W święcie uczestniczą mieszkańcy Lelowa i okolicznych miejscowości, a także Żydzi z Izraela. Ważnym momentem święta jest wspólne zapalenie menory oraz degustacja potraw: żydowskiego czulentu i lelowskiego ciulimu. Nie brakuje też występów zespołów artystycznych. 20 sierpnia, na scenie plenerowej na boisku sportowym, chór, balet i orkiestra Zespołu „Śląsk” wystąpili z programem ludowo-narodowym, w którym nie mogło zabraknąć także „Tańców chasydzkich”. Ich choreografię  przygotował kierownik baletu Zespołu „Śląsk”, Michaił Zubkow. Taniec chasydzki jest historycznym nawiązaniem do Polski XVIII wieku, kiedy, zachowując swoją tożsamość i kulturę, społeczność żydowska była zasymilowana z polską. To bez wątpienia pozostawiło ślad w kulturze obydwu narodów, a zamieszkująca całą Europę społeczność żydowska wywarła wpływ na wiele kultur. Muzyka i tańce chasydzkie przywołują atmosferę Krakowskiego Kazimierza, gdzie tańczono je podczas świąt żydowskich. Do dziś tańce chasydzkie są popularne na całym świecie i bez wątpienia bardzo bliskie publiczności, która pojawiła się w Lelowie. Entuzjastyczne brawa dla choreografii w wykonaniu baletu Zespołu „Śląsk” były tego najlepszym dowodem.  

Bolesławieckie Święto Ceramiki – Bolesławiec

Na zakończenie weekendu Zespół „Śląsk” przeniósł się do województwa dolnośląskiego, gdzie wystąpił na Bolesławieckim Święcie Ceramiki – największej imprezie tego typu w Europie, promującej miasto i słynną na całym świecie ceramikę. Co roku Święto przyciąga rzesze turystów z całej Polski, ale i świata, którzy przyjeżdżają do miasta na Dolnym Śląsku, żeby podziwiać nowe wzory i powiększać własną kolekcję wyrobów. Tegoroczne hasło przewodnie było szczególnie bliskie Zespołowi „Śląsk”. „A to Polska właśnie” – sentencja towarzysząca obchodom 28. Bolesławieckiego Święta Ceramiki, to także tytuł sztandarowego programu Zespołu, który zaprezentowano 3 tysięcznej publiczności w niedzielę, na Scenie Głównej Stadionu Miejskiego w Bolesławcu. Barwne widowisko Zespołu „Śląsk” doskonale współgrało z kolorami i kształtami słynnej ceramiki. Jak podkreśla Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak, wspólnym elementem łączącym bolesławiecką ceramikę i twórczość Zespołu jest znakomita promocja Polski na świecie, hołdowanie tradycji i rozsławianie ludowej kultury wśród innych narodów. Niedzielny koncert w Bolesławcu był pierwszym występem Zespołu „Śląsk” w tym mieście i mamy nadzieję, nie ostatnim.

Za nami niezwykle intensywny, emocjonujący weekend. Dziękujemy, że przez te kilka dni mogliśmy się spotkać z tak liczną publicznością i wspólnie przeżywać artystyczne wzruszenia! (AK)