Wielki sukces w Arabii Saudyjskiej!

05IX 22

Wielki sukces w Arabii Saudyjskiej!

Od 1 września Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” z sukcesem koncertuje w stolicy Arabii Saudyjskiej. Artyści baletu wraz z solistami chóru występują na scenie jednego z architektonicznych symboli Rijadu - Pałacu Kultury w Dzielnicy Dyplomatycznej. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest pierwszą na świecie instytucją kultury, która odwiedza Arabię Saudyjską z programem wokalno-tanecznym.

Wrześniowe koncerty w stolicy Arabii Saudyjskiej to rezultat zainteresowania i podziwu dla polskiej kultury, z jakim Zespół „Śląsk” spotkał się już w trakcie EXPO2020 w Dubaju, pełniąc zaszczytną rolę Ambasadora Województwa Śląskiego. Podczas tego wydarzenia, na przełomie stycznia i lutego tego roku, artyści prezentowali światowej publiczności bogactwo polskiej kultury występując z koncertami oraz prowadząc warsztaty polskich tańców ludowych i narodowych. Także w Arabii Saudyjskiej Zespół „Śląsk” pojawia się na scenie w pełnej krasie ludowych kostiumów, w repertuarze najpiękniejszych pieśni i tańców ludowo-narodowych. W repertuarze przygotowanym specjalnie dla arabskiej publiczności Zespół zebrał kolekcję pieśni i tańców, które od blisko 70 lat tworzą międzynarodową, artystyczną markę „Śląska”. Dwuczęściowy program w wykonaniu baletu i solistów chóru to bogata prezentacja polskiej kultury ludowej i narodowej, która tak przypadła do gustu międzynarodowej publiczności na Wystawie Światowej w Dubaju.

W Rijadzie Zespół „Śląsk” koncertuje na jednej z najsłynniejszych scen arabskiej stolicy, w Pałac Kultury w Dzielnicy Dyplomatycznej. Obiekt znany jest nie tylko ze swojego wyjątkowego stylu architektonicznego, ale także jako miejsce, w którym odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne. W koncertach Zespołu, które odbyły się do tej pory, brali udział najwyższej rangi przedstawiciele Ministerstwa Kultury Królestwa Arabii Saudyjskiej m.in. Mr Sultan Albazii - Dyrektor Generalny Departamentu ds. Teatru i Sztuk Scenicznych Ministerstwa Kultury Królestwa Arabii Saudyjskiej, a także przedstawiciele rodzimych środowisk kultury oraz biznesu oraz przedstawiciele Ambasady i Konsulatu RP w Rijadzie: Pani  Katarzyna Pechcin Chargé d’affaires Ambasady RP w Królestwie Arabii Saudyjskiej oraz Pan Radosław Pechcin Konsul RP, Kierownik Wydziału Konsularnego.

Koncerty przyjmowane są przez publiczność arabską niezwykle entuzjastycznie i żywiołowo co - zważywszy na ogólną powściągliwość tej społeczności w okazywaniu emocji - potwierdza niezaprzeczalnie stopień zainteresowania polską kulturą i docenienie kunsztu wykonawczego artystów Zespołu „Śląsk”. Wart szczególnego podkreślenia jest fakt, iż Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest pierwszą instytucją mającą możliwość zaprezentowania polskiej kultury szerokiej publiczności Arabii Saudyjskiej, która była do niedawna zamknięta przed światem zewnętrznym. Seria koncertów Zespołu „Śląsk” w Rijadzie jest więc bezprecedensowym wydarzeniem społeczno-kulturalnym szeroko relacjonowanym w tamtejszych mediach. Pierwszy w historii naszej instytucji wyjazd do Arabii Saudyjskiej to ważne wydarzenie tuż przed rozpoczęciem 70. sezonu artystycznego, potwierdzające niekwestionowaną rolę Zespołu „Śląsk” jako ambasadora kultury polskiej na świecie.

W podróż powrotną do Polski artyści wyruszą 7 września. 21 września w Koszęcinie rozpoczną oficjalnie jubileuszowy 70. sezon artystyczny. (Korespondencja z Rijadu – Barbara Nowak, opracowanie tekstu AK)