Idą Powstańcy - spektakl muzyczno-taneczny

Idą Powstańcy - spektakl muzyczno-taneczny

Idą Powstańcy - spektakl muzyczno-taneczny z okazji 100 rocznicy II Powstania Śląskiego dofinansowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017 - 2022

O projekcie:
Idą Powstańcy – spektakl muzyczno - taneczny z okazji 100. rocznicy II Powstania Śląskiego.

Widowisko muzyczno – taneczne „Idą Powstańcy” w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” realizowane z okazji 100. rocznicy II Powstania Śląskiego, którego celem  jest utrwalenie postaw patriotycznych i wzmocnienie wiedzy społeczeństwa na temat wydarzeń i postaci historycznych związanych z powstaniami śląskimi.

Pierwotny plan zakładał realizację premierowego spektaklu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym  w Katowicach na przełomie sierpnia/września 2020 roku. Ze względu na pandemię COVID-19 Zespół „Śląsk” zmodyfikował projekt i zrezygnował z realizacji widowiska z udziałem publiczności na rzecz realizacji nagrania spektaklu. Nagrania odbywały się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie oraz w Teatrze Tańca „Rozbark” w Bytomiu i zabytkowej dzielnicy „Nikiszowiec” w Katowicach.

Spektakl jest opowieścią o wartościach uniwersalnych jakimi są patriotyzm i miłość do ojczyzny oraz o bohaterskiej postawie powstańców, którzy pragnęli przyłączenia Śląska do Polski. To opowieść o dumie z własnej tożsamości – tej lokalnej i narodowej, o etosie pracy i wartości jaką jest społeczność lokalna.

Spektakl składa się z tańca, muzyki i śpiewu, multimediów. Podczas spektaklu usłyszeć można nowe aranżacje takich utworów jak: „Rota” autorstwa Marii Konopnickiej, „Idą Powstańcy”, „Czemu płaczesz ty powstańcze”, „Wojenko, wojenko” czy „Rota Śląska”.

Premiera telewizyjna spektaklu odbyła się 11 listopada 2020 roku o godz. 19:55 na antenie TVS.

Cele projektu:

  • upamiętnienie ważnych historycznie wydarzeń w dziejach narodu polskiego,
  • utrwalenie postaw patriotycznych poprzez identyfikację z dziedzictwem kulturowym,
  • integracja społeczności interesującej się folklorem, dziedzictwem kulturowym oraz historią,
  • włączenie się do ogólnopolskiego dialogu na temat bohaterskich postaw powstańców walczących o niepodległość,
  • przybliżenie historii powstań śląskich i sylwetki Wojciecha Korfantego - bohatera narodowego ze Śląska.


Komunikat prasowy



Napisali o Nas:
http://www.radio.katowice.pl/
https://www.se.pl/
https://lubliniec.naszemiasto.pl/
https://dziennikzachodni.pl/
https://polonia24.tvp.pl/
https://www.bytom.pl/
http://www.radio.katowice.pl/





polecamy