Międzynarodowy Dzień Tańca27 Kwietnia 2012

Z okazji przypadającego 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca składamy najserdeczniejsze życzenia tancerzom i pasjonatom tej pięknej sztuki. Wszystkim, dla których taniec jest pracą i sensem życia życzymy wytrwałości i siły w dążeniu do perfekcji. Niech każdy ruch na scenie daje satysfakcję i radość, a choreografom nie zabraknie pasji tworzenia.
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” otrzymał z tej okazji list z życzeniami od Związku Artystów Scen Polskich, w którym czytamy m.in. „Pomimo trudnych obecnie czasów dla sztuki tańca, wierzymy, że wytrwała praca i miłość do zawodu przezwyciężą wszelkie przeszkody”. List publikujemy na naszej stronie internetowej.

Z okazji 30 - lecia obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca, artyści baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpią podczas Gali Baletowej w Operze Śląskiej w Bytomiu. Spotkanie tancerzy i sympatyków tańca odbędzie się z inicjatywy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej przy współudziale Opery Śląskiej i we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro-Arte. Podczas Gali wystąpią we wspólnym koncercie artyści śląskich ośrodków kultury, których zawodową pasją jest taniec. Nie zabraknie także adeptów sztuki baletowej oraz zaproszonych gości z innych polskich teatrów. Rozpoczęcie Gali 29 kwietnia o godz. 18:00.

Międzynarodowy Dzień Tańca został ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO). Święto tancerzy obchodzone jest w dniu urodzin francuskiego tancerza i choreografa, wielkiego reformatora tańca Jeana Georgesa Noverre (ur. 29 kwietnia 1727 roku). Każdego roku Komitet Międzynarodowego Instytutu Teatralnego publikuje na swojej stronie (iti.unesco.org) przesłanie dla świata z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Swoje przesłanie co roku ogłasza inna osoba związana z tańcem współczesnym lub baletem.(AK)

 

Powrót