Kraków - "Santo Subito! - Tańce polskie" w rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II02 Maja 2012

Z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II, 1 maja w Filharmonii Krakowskiej odbył się koncert w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk - „Santo Subito! – Tańce polskie”. Organizatorem wydarzenia był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. Patronat honorowy objął Jego Eminencja ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Szczególną atmosferę tego dnia podkreślił repertuar programu „Santo Subito!”. Muzyczna opowieść o życiu i śmierci Jana Pawła II doskonale wpisała się w rocznicowe obchody. Tę swoistą modlitwę Zespołu o świętość Papieża Polaka „Śląsk” wyśpiewywał nieustannie od 2008 roku, od czasu powstania programu. Wówczas był to okres przygotowania do wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze. Kiedy rok temu „Santo Subito!” zabrzmiało ponownie podczas majowych koncertów ku Jego czci, program nabrał dodatkowego, dziękczynnego znaczenia. Także w Sali Koncertowej Filharmonii Krakowskiej zgromadzona publiczność dała się porwać temu wyjątkowemu przesłaniu. Wraz z artystami Zespołu byliśmy świadkami niezwykłej, muzycznej podróży po chrześcijańskiej Polsce, śladami Papieża Polaka. Odżyły wszystkie emocje i wzruszenia związane z pontyfikatem Jana Pawła II.
Dla podkreślenia polskiego charakteru rocznicowych uroczystości, balet Zespołu „Śląsk” zaprezentował polskie tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka.

Jak zauważył później ks. kardynał Stanisław Dziwisz: „Skoro byli krakowiacy, powinni być też górale. Tym razem Wam wybaczamy ich brak” - zwrócił się z uśmiechem do Zespołu. Podczas swojego wystąpienia własnoręcznie przestawił statyw z mikrofonem i stając z boku sceny, frontem do artystów wyjaśnił, że chciał się jeszcze napatrzeć na znakomity Zespół. Kilkakrotnie dziękował także za wspaniały koncert dyrygentowi, Krzysztofowi Dziewięckiemu, artystom chóru, baletu i orkiestry.

„Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu, bo to On nam przygotował dzisiejszy wieczór. Ten koncert jest hołdem dla Niego, wyrazem miłości i wdzięczności” - powiedział na zakończenie Kardynał Stanisław Dziwisz. Ze wzruszeniem zaintonował także krakowskie pozdrowienie, z jakim zawsze witali u siebie Jana Pawła II mieszkańcy tego miasta: „Kraków kocha Cię, Kraków wita Cię, Kraków dziękuje Ci”. Na bis artyści wraz z publicznością zaśpiewali ukochaną pieśń Karola Wojtyły - „Barkę”. (AK)

Powrót