III Ogólnopolski Konkurs Młodych Choreografów 2020 w edycji online12 Grudnia 2020

W dniach od 11 do 12  grudnia 2020, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, przedstawiono prezentacje konkursowe w ramach III Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Choreografów. Tegoroczna edycja konkursu zrealizowana została w formule online przy współpracy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny z Polską Sekcją CIOFF oraz Instytutem Muzyki i Tańca w Warszawie. Przedmiotem konkursu były nagrania choreografii prezentujących różne formy ruchu i technik tanecznych inspirowanych polską tradycją. Do Konkursu zgłoszonych zostało 23 prezentacje choreograficzne w kategorii solo i duety oraz  17 prezentacji choreograficznych w kategorii  grupa taneczna od 3 do 12 osób.

Jury w składzie Aleksandra Dziurosz – zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie,  Jan Łosakiewicz – wiceprezydent Stowarzyszenia Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF® oraz Michaił Zubkow - kierownik baletu  Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie oceniało prezentacje według następujących kryteriów:
• Stopień zaawansowania inspiracją folklorem w prezentowanej kompozycji.
• Jednolitość stylu choreograficznego.
• Integralność ruchu z muzyką.
• Spójność kostiumu z prezentowaną kompozycją.
• Wyraz artystyczny.
• Poziom techniki wykonawczej.

Zgodnie z regulaminem konkursu jury przyznało następujące nagrody:

W kategorii I - solo i duety:

I miejsce
Oliwia Miarka za kompozycję „TOPIELICA”
„Topielica -  najstarsza zagadka ludzkości – zło, cierpienie. Skąd właściwie się wzięło? Czy to zwykła mściwość bogów, demonów? Według wierzeń jedną z nich była topielica, istne uosobienie podłości. Być może z jej podwodnych pieczar wypełzują choroby i wszelkie zarazy”.

II miejsce
Oktawian Kopczyński za kompozycję „WRZE-CI-ONA”
„WRZE-CI - ONA to historia o miłości, wierności oraz czyhających pokusach. Mężczyzna wystawia na próbę swoją ukochaną, uwodząc ją pod postacią nieznajomego. Czy rządza zatriumfuje nad prawdziwym uczuciem?”.

III miejsce
Anna Beker  za kompozycję „WIOSNA”
„Duet młodych dziewczyn pełnych energii i radości życia”.

W tej kategorii  wyróżnienia otrzymali:
Szymon Obolewicz za kompozycję „MIŁOŚĆ DO OSTATNIEGO WEJRZENIA”
„Trzy etapy miłości: zauroczenie, miłość właściwa, strata. Dokonujesz wyboru z wielu – stawiasz na jedną osobę, z którą spędzasz całe życie. Z każdym dniem przybywa warstw doświadczeń, które bądź co bądź prowadzą do straty. W efekcie człowiek traci siebie, albo drugą osobę”.

oraz
Kamila Kołodko z  za kompozycję „SIOSTRO”
„Siostro to opowieść o historii siostrzanej miłości i nienawiści, wsparciu i cierpieniu”.

 

W Kategorii II  - Grupa taneczna od 3 do 12 osób:

I miejsce
Jan Galasiński za kompozycję „DO PODUSZKI"
„Choreografia ukazuje emocje matki. Z jednej strony pokazuje jej stan emocjonalny i troskę, którą otula swoje dziecko. Z drugiej zaś strony ukazuje tęsknotę za życiem, którego doświadczała dotychczas – wśród swoich przyjaciółek”.

II miejsce ex aequo:
Łukasz Neter za kompozycję „NA POLSKIM BALU”
„Kompozycja nawiązuje do polskiej tradycji tańców salonowych inspirowanych polskimi tańcami narodowymi, a także salonowymi z Europy”.

oraz
Jakub Teperek za kompozycję „SAMI SWOI”
„Dzisiejszy świat jest pełen przewrotności i rozmaite środowiska starają się zaznaczyć swoją istotę, czasem wręcz narzucając ją innym. Watro jednak być otwartym i tolerancyjnym, bo może się okazać, że mamy ze sobą więcej wspólnego niż nam się wydaje”.

III miejsce ex aequo
Paweł Tyszkiewicz za kompozycję „KUPAŁNOCKA”
„Choreografia inspirowana tematyką Nocy Świętojańskiej i polską wsią, w której zawarty jest etap poszukiwania, świętowania i chwalenia swoimi umiejętnościami”.

oraz
Hanna Galasińska za kompozycję  „NOCNE IGRASZKI”
„Choreografia w żartobliwy sposób przedstawia sytuację, która dzieje się w nocy w pewnym domu. Dwie małej dziewczynki zamiast spać, urządziły sobie zabawę. Zauważa to ojciec, który nie jest zadowolony z ich zachowania. Jak skończą się nocne igraszki z udziałem ojca i córek?”.

W tej kategorii  wyróżnienia otrzymali:
Milena Karpińska-Garcorz za kompozycję „PRZESILENIE"
„Choreografia „PRZESILENIE” powstała na bazie inspiracji tematyką Równonocy i Nocy Kupały”.

oraz
Anna Maria Teperek za kompozycję „NA WYDANIU”
„Cztery siostry. Panny. Najstarsza szykuje się do ślubu. Więź łącząca kobiety jest silna. Poza radością nad nadchodzące „nowe”. Przychodzi czas pożegnań i pogodzenia się z inną rzeczywistością”.

W ocenie jurorów  tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Choreografów okazała się  sukcesem artystycznym, organizacyjnym i merytorycznym. Wzrastająca z roku na rok liczba zgłoszeń jest świadectwem tego, że polskie dziedzictwo narodowe jest niekończącym się źródłem inspiracji dla młodych choreografów.  Ich zdaniem, Konkurs stwarza perspektywę rozwoju polskich, młodych choreografów, zainteresowanych tradycją rodzimego folkloru. Konkurs jest również okazją do popularyzacji polskiej tradycji jako tworzywa i inspiracji do powstania nowych prac scenicznych. Jury zauważyło różnorodność w sposobie myślenia twórczego młodych choreografów oraz doceniło estetykę i poziom techniczny wykonywanych prezentacji scenicznych.

Jurorzy skierowali słowa uznania dla młodych twórców biorących udział w Konkursie - wszystkie nagrodzone oraz wyróżnione prace choreograficzne zostały zaprezentowane na wysokim poziomie artystycznym - oraz zaapelowali do kierowników i instruktorów zespołów o wspomaganie młodych choreografów  w rozwoju ich twórczości.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział, nagrodzonym gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycje konkursu w przyszłym roku.

Powrót