Bohaterom Powstań Śląskich21 Grudnia 2020

Koncertem pieśni powstańczych w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” zakończył się w Radiu Katowice projekt pt. „Bohaterowie Powstań i Plebiscytu na Górnym Śląsku – ich marzenia o Polsce”. 18 grudnia w Sali Koncertowej rozgłośni podsumowano w ten sposób cykl audycji poświęconych sześciu niezwykłym postaciom związanym z historią Górnego Śląska oraz Powstań Śląskich. Projekt był realizowany przez Wojewodę Śląskiego we współpracy z Polskim Radiem Katowice.

Artyści Zespołu „Śląsk” pod batutą Mirosława Macieja Banacha wystąpili z repertuarem kilkunastu pieśni z programu poświęconego śląskim bohaterom, pt. „Idą Powstańcy”. Wśród utworów, które zabrzmiały na antenie Radia Katowice znalazły się m.in.: „Rota Śląska”, „Hej, powstań ludu śląski”, „Od Bytomia”, „Czemu płaczesz ty powstańcze” czy „Jak długo w sercach naszych”. Słowo wstępu przed koncertem wygłosił wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, zachęcając do wysłuchania koncertu, refleksji i wspomnień o śląskiej historii.

Projekt pt. „Bohaterowie Powstań i Plebiscytu na Górnym Śląsku – ich marzenia o Polsce” obejmował cykl sześciu audycji na antenie Polskiego Radia Katowice, które były emitowane co tydzień, od 11 listopada do 13 grudnia. Każdy z odcinków przybliżał osoby, które zaangażowały się w Powstania i Plebiscyt na Górnym Śląsku: Robert Oszek, ród Ligoniów: Juliusz, Jan, Adolf i Stanisław, Maria Kujawska, Aniela Wolnik, Petronela Golasiowa, ksiądz Jan Kapica. Projekt powstał z inicjatywy Wojewody Śląskiego w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich i przeprowadzenia plebiscytu na Górnym Śląsku, we współpracy z Radiem Katowice. Partnerami byli: Muzeum Śląskie, Archiwum Państwowe w Katowicach, Instytut Śląski w Opolu i Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Sfinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. (AK)

Powrót