Hej kolęda, kolęda!15 Stycznia 2021

16 stycznia o godzinie 16:00, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza na transmisję kolejnego koncertu kolędowego w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry! Chociaż liturgiczny okres Bożego Narodzenia już się zakończył, to w polskiej tradycji kolędowanie trwa do 2 lutego. Pozostajemy więc wciąż w świątecznej atmosferze i prezentujemy koncert najbardziej popularnych kolęd i pastorałek w opracowaniach Stanisława Hadyny i Krzysztofa Dziewięckiego oraz tych nieco mniej znanych i bardzo wyjątkowych, bo napisanych specjalnie dla Zespołu „Śląsk” przez Stanisława Hadynę i Kazimierza Szemiotha.

W repertuarze znajdą się m.in. utwory, do których słowa napisał przyjaciel Profesora Kazimierz Szemioth - poeta, pisarz, malarz i grafik. Ten znakomity duet twórców stworzył oryginalne, wykonywane tylko przez Zespół „Śląsk” kolędy, wśród nich m.in.: „Narodziła nam się dobroć”, „Opłatek dla mamy”, "Polonez kolęda". Utwory powstałe w okresie odsunięcia Stanisława Hadyny od Zespołu „Śląsk”, były owocem twórczej przyjaźni i wzajemnego zrozumienia obu artystów. Wykonywane do dziś przez Zespół pozostają jednymi z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych bożonarodzeniowych utworów, które „Śląsk” oferuje słuchaczom w okresie świątecznym.

Podczas koncertu usłyszymy także inne mniej znane kompozycje, min. staropolską, tradycyjną pastorałkę ludową "Gwałtu, gwałtu! Pastuszkowie!”, śpiewaną głównie na wsiach, której pierwsze ujednolicone wersje tekstu pochodzą z XVIII wieku. Pojawi się także kolęda "Północ już była", po raz pierwszy zapisana w śpiewniku w 1843 roku, na podstawie której w okresie wojny polsko-ukraińskiej (1918) we Lwowie powstała kolęda patriotyczna opisująca obronę Lwowa przez Orlęta Lwowskie. Zabrzmią także najbardziej popularne kolędy, m.in.: "Wśród nocnej ciszy", "Gdy śliczna panna", "Oj maluśki, maluśki" czy "Przybieżeli do Betlejem".

Serdecznie zapraszamy do pozostania w bożonarodzeniowej atmosferze i obejrzenia transmisji koncertu online, która rozpocznie się 16 stycznia, w sobotę, o godz. 16:00 na oficjalnym profilu Zespołu na Facebooku oraz kanale YouTube. (AK)

Powrót