"Preludium" dla Pań08 Marca 2021

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza na etiudę baletową online, której motywem przewodnim jest płeć piękna. Z okazji Dnia Kobiet, artystki baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zatańczą „Preludium” do muzyki Wojciecha Kilara, w choreografii Michała Zubkowa.

Korzystając z metaforycznej wymowy tańca i muzyki, twórca ukazuje drogę kobiety od momentu jej młodzieńczych pragnień do uzyskania pełnej dojrzałości, zarówno emocjonalnej jak i fizycznej. Michał Zubkow w sugestywny sposób określa drogę pełną wewnętrznych, kobiecych przeżyć - radości i łez. Łączy je symboliczna kropla rosy, znak końca nocy i początku pogodnego poranka, jako znaku nowego życia. Taniec jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych form wyrażania emocji, dlatego Dzień Kobiet to znakomita okazja, aby zaprezentować odbiorcom tę subtelną opowieść o kobiecie nakreśloną tańcem współczesnym i muzyką Wojciecha Kilara. 8 marca, kiedy z większą uwagą pochylamy się nad kobiecą wrażliwością i pięknem, „Preludium” podkreśli emocjonalną warstwę tego święta.

Premiera „Preludium” odbyła się 27 kwietnia 2019 roku w Bytomskim Centrum Kultury, jako część spektaklu baletowego „Exodus”. Pojawienie się tej etiudy w repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, było efektem poszukiwań nowych form artystycznego wyrazu, odpowiedzią na rosnące zainteresowanie łączeniem współczesnej muzyki, tańca oraz inspiracji twórczością ludową. Życząc zdrowia i wszelkiej pomyślności wszystkim Paniom, serdecznie zapraszamy do obejrzenia „Preludium”! (AK)

Powrót