Juraj Kubanka wyróżniony przez Prezydenta RP25 Marca 2021

Juraj Kubanka, znakomity słowacki choreograf, wielki przyjaciel Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem za zasługi w dziedzinie kultury! Dyrekcja oraz cały Zespół „Śląsk” składają Mistrzowi wielkie gratulacje!

W wieloletniej historii pracy artystycznej Juraja Kubanki, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaistniał wielokrotnie. Znakomity choreograf współpracował już ze Stanisławem Hadyną i Elwirą Kamińską. Efektem ich wspólnej pracy artystycznej były m.in. "Ondraszkowe ostatki", których w 2009 roku, w odświeżonej wersji, twórca był nie tylko choreografem, ale także reżyserem oraz autorem scenografii i kostiumów. Lata współpracy z Zespołem przyniosły także choreografię do muzyki Wojciecha Kilara: "Orawę" oraz "Harnasia i zbójników" czy rozbudowaną scenę finałową z udziałem chóru i baletu w operze ludowej "Sałasznicy". Wiele opracowań choreograficznych słowackiego artysty jest ozdobą programów Zespołu: tańce romskie, węgierskie, słowackie, czeskie, greckie, "Furiant" do muzyki Bedricha Smetany - to wyróżniające elementy programu "Podróże ze Śląskiem". W 2008 roku Juraj Kubanka pracował z Zespołem nad nową choreografią do muzyki Gorana Bregovića. Układy do utworów: "Gas, gas" oraz "Prawy do lewego" były wykonywane podczas koncertów z Bregovićem w 2008 i 2011 roku.

W czerwcu 2007 roku, Juraj Kubanka został laureatem nagrody "Animus Silesiae", przyznawanej przez "Śląsk" wybitnym osobistościom i autorytetom z grona twórców i naukowców, którzy natchnienie do swej pracy czerpią z bogatego dziedzictwa śląskiej ziemi. Praca artysty harmonijnie łączy słowackie i polskie elementy, a współpracując z artystami „Śląska” Juraj Kubanka ma możliwość wykorzystania w pełni swojej wirtuozerii choreograficznej. „Z artystami baletu Zespołu "Śląsk" pracuje się wspaniale, to profesjonaliści. Bardzo lubię tu wracać, pracować z tymi młodymi ludźmi. Dzięki nim czuję się jak Ślązak” – mówił o pracy z Zespołem „Śląsk” Juraj Kubanka w 2009 roku. Zespół od lat pozostaje w stałym kontakcie z Mistrzem, który wciąż jest dla artystów wzorem i inspiracją.

Powrót