Pamiętamy o Śląskich Powstańcach - uroczystości w Parku Śląskim04 Maja 2021

2 maja, z inicjatywy Marszałka Województwa Śląskiego w Parku Śląskim odbyła się uroczystość upamiętniająca 100. rocznicę III Powstania Śląskiego. W obchodach wziął udział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przyjechał z wizytą na Śląsk oraz Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek i Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Oprawę artystyczną uroczystości zapewnił m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

„Dokładnie 100 lat temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie. Był to ostatni z trzech zrywów zbrojnych podczas którego najbardziej zacięte walki toczono o Górę świętej Anny. (…) Wspominając wydarzenia sprzed 100 lat rodzi się podziw dla ich uczestników, którzy wiosną 1921 roku chwycili za broń. Podjęli Oni walkę o przynależność Śląska do Polski wolnej i suwerennej. (…) Dzisiaj składamy hołd uczestnikom Powstań Śląskich, na których czele stali Wojciech Korfanty i Alfons Zgrzebniok. Niech czyny wielkich Ślązaków pozostaną drogowskazem postępowania dla przyszłych pokoleń, a Oni niech trwają w pokoju i naszej pamięci” – odczytał w słowie wstępnym, prowadzący uroczystość, Piotr Hankus.

Obchody główne zaplanowano na Skwerze 100-lecia Powstań Śląskich. Uroczystość odbyła się z zgodnie z ceremoniałem wojskowym, z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego. Artyści Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny rozpoczęli uroczyste spotkanie odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, po czym zebranych gości, służby mundurowe i mieszkańców regionu powitał Marszałek Jakub Chełstowski.

„Dzięki staraniu Powstańców Śląskich przetrwała II RP, dzięki ich staraniom dzisiaj my tutaj jesteśmy. Bo to ich wysiłek, ich wielki czyn doprowadził do tego, że te uprzemysłowione tereny bogate w zasoby naturalne wygrały i mogły należeć do Polski. Powstańcy Śląscy byli też i pamiętajmy o tym, kontynuatorami dzieła w sztafecie pokoleń Polaków, Ślązaków walczących o polskość tych ziem, o wolność i niepodległość” – powiedział podczas uroczystości Premier Mateusz Morawiecki.

W hołdzie Śląskim Powstańcom odczytano Apel Pamięci, oddano salwę honorową, a następnie Premier wraz z przedstawicielami władz samorządowych złożyli wieniec pod tablicą upamiętniającą 100-lecie Powstań Śląskich. Uroczystość zakończyło wspólne zasadzenie Dębu Powstań Śląskich. Wydarzeniom w Parku Śląskim towarzyszyła wystawa wozów bojowych i militariów przygotowana przez Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu, przygotowano także mobilną wystawę upamiętniającą wydarzenia sprzed 100 lat.(AK)

Powrót
Czerwiec 2021
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi