Warszawa - uroczyste przekazanie sztandaru ZASP i wizyta u Artystów Weteranów w Skolimowie17 Maja 2021

15 maja, na Placu Teatralnym w Warszawie odbyło się uroczyste, ekumeniczne poświęcenie i przekazanie nowego sztandaru Związku Artystów Scen Polskich. Uroczystość uświetnił koncert artystów chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z bocznego tarasu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

To był ważny dzień dla całego środowiska artystycznego. Uroczystości, które miały miejsce na Placu Teatralnym 15 maja 2021 były wierną repliką z przekazania i poświęcenie sztandaru 3 maja 1916 roku. Wówczas, także na Placu Teatralnym, odbyło się uroczyste poświęcenie pierwszego sztandaru Związku Artystów Scen Polskich. Po 105 latach sztandar został odnowiony, a Zarząd Główny ZASP podjął decyzję o jego uroczystym przekazaniu.

Fundatorami sztandaru byli: artystka-malarka Danuta Muszyńska-Zamorska, Zarząd Główny ZASP oraz Fundacja Artystów Weteranów Scen Polskich. Na uroczystości byli obecni Prezesi ZASP: Ignacy Gogolewski, Kazimierz Kaczor, Krzysztof Kumor, Olgierd Łukaszewicz i obecnie sprawujący tę funkcję Krzysztof Szuster, który po akcie nadania przekazał sztandar najmłodszym członkom Stowarzyszenia. „Były emocje, wzruszenia nie tylko wśród zgromadzonych członków ZASP, ale także przypadkowych przechodniów” – czytamy na oficjalnym profilu ZASP na Facebooku. "Chcemy wierzyć, że nowy sztandar, wierna kopia tego historycznego, stanie się od dzisiaj symbolem łączącym całe środowisko artystów i społeczeństwo podzielone, jak nigdy dotąd"- powiedział podczas uroczystości prezes ZASP - Krzysztof Szuster

Wieczorem, artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” odwiedzili z krótkim koncertem mieszkańców Domu Artystów Weteranów w Skolimowie. To nie pierwszy raz, kiedy Zespół „Śląsk” gości w tym miejscu. Staramy się zawsze pamiętać o mieszkańcach Skolimowa, a występując okazujemy wdzięczność za ich wspaniałą, artystyczną pracę dla dobra polskiej kultury. Podczas majowego koncertu w pięknym, skolimowskim ogrodzie, Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak odebrał tytuł Dobrodzieja Domu Artystów Weteranów Scen Polskich, który przyznany został całemu Zespołowi „Śląsk” za wsparcie udzielane od wielu lat domowi i jego mieszkańcom. To wyjątkowe wyróżnienie dotychczas wręczono zaledwie sześciu innym podmiotom w całej Polsce. Bardzo za nie dziękujemy, czujemy się zaszczyceni i zmotywowani do dalszego wspierania Domu Artystów Weteranów w Skolimowie. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz wpadniemy do Państwa z muzyczną wizytą.

Relację z uroczystości z udziałem Zespołu „Śląsk” na Placu Teatralnym oraz wizyty w Domu Artysty Weterana w Skolimowie, będzie można zobaczyć na antenie TVP Kultura 18 maja, o godz. 18:30. Zapraszamy! (AK)

Powrót