Zespół "Śląsk" ambasadorem województwa śląskiego podczas EXPO 202026 Maja 2021

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” otrzymał zaszczytny tytuł Ambasadora Województwa Śląskiego na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Zaproszenie do reprezentowania Regionu wystosował Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Udział Województwa w tym wydarzeniu został zaplanowany od 27 stycznia do 2 lutego 2022 roku. Dziś w siedzibie Zespołu „Śląsk” odbyła się konferencja prasowa na temat ogólnych założeń obecności Regionu na Wystawie Światowej.

Podczas konferencji przedstawiono koncepcję udziału Polski i regionu w Wstawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Marszałek Jakub Chełstowski, wspólnie z Komisarzem Generalnym Sekcji Polskiej EXPO 2020 Adrianem Malinowskim, wicemarszałkiem Wojciechem Kałużą oraz Prezesem Zarządu Funduszu Górnośląskiego Krystianem Stępniem, zaprezentowali wizję obecności regionu na tym ważnym wydarzeniu.

Przedstawiono także Ambasadorów Regionu, wśród których znalazł się Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” reprezentowany przez Dyrektora Zbigniewa Cierniaka, a także Prezes Fundacji Koronki Koniakowskie Lucyna Ligocka-Kohut, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek reprezentujący Śląski Festiwal Nauki oraz Prezes Zarządu Śląski Klaster Lotniczy Krzysztof Krystowski.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wzbogacił wydarzenie śpiewając dla uczestników konferencji dwa sztandarowe utwory: „Karolinkę” i „Szła dzieweczka”.

Województwo Śląskie będzie uczestniczyć w EXPO 2020 między 27 stycznia a 2 lutego przyszłego roku, w ramach Tygodnia Regionalnego. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wraz z pozostałymi ambasadorami został zaproszony do współtworzenia opowieści o województwie jako regionie dynamicznie rozwijającym się na płaszczyźnie gospodarczej, naukowej, kulturalnej i społecznej, z jednoczesnym poszanowaniem swojej bogatej tradycji. Jako ambasador regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zyskuje także szansę na promowanie obecności Polski na EXPO 2020, co jeszcze bardziej wzmocni promocyjnie Województwo Śląskie.

Wystawa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pierwotnie została zaplanowana od 20 października 2020 do 10 kwietnia 2021, ale z powodu pandemii koronowirusa przesunięto ją o blisko rok. Za udział Polski w Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju odpowiedzialna jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Instytucją nadzorującą projekt jest Ministerstwo Rozwoju. (AK)

Powrót