"Podróże ze Śląskiem" w Janikowie14 Czerwca 2021

Na ten koncert publiczność czekała bardzo długo. Nie tylko dlatego, że Śląsk i województwo kujawsko-pomorskie dzieli spora odległość, ale głównie z powodu pandemii, która przez wiele miesięcy skutecznie przeszkadzała w organizacji wydarzenia. Kilkukrotnie zmieniany termin wyostrzył apetyty mieszkańców Janikowa na muzyczną ucztę z Zespołem „Śląsk”. Przy pięknej pogodzie, 11 czerwca na Stadionie im. Bolesława Ciesielskiego w Janikowie, na artystów czekało więc spore grono widzów.

Dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego Zespół przygotował program „Podróże ze Śląskiem”, zabierając publiczność w różne zakątki Europy. Najpiękniejsze, najbardziej charakterystyczne tańce i pieśni wielu narodów europejskich tworzyły porywające widowisko wprawiając w zachwyt zgromadzoną widownię. Wśród repertuaru wokalnego znalazły się pieśni w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny: grecka „Athina” czy słowacka „Tańcuj, tańcuj”. Zabrzmiała także „La Montanara” - reprezentująca włoską kulturę ludową, w opracowaniu muzycznym Ireneusza Łojewskiego czy jedna z najpopularniejszych pieśni neapolitańskich Eduardo di Capua „O sole mio”, w porywającym wykonaniu tenorów Zespołu „Śląsk”. Klimat paryskich uliczek przywołała piosenka „Ca c’est Paris”, kompozycja Jose Padilla, w opracowaniu muzycznym Krzysztofa Dziewięckiego, a do Niemiec przeniosła słuchaczy piosenka „Heidenröslein” Franza Schuberta, w opracowaniu Stanisława Hadyny. W programie znalazły się także porywające, europejskie tańce w choreografii Juraja Kubanki: grecka „Zorba”, tańce słowackie, węgierskie i romskie, a także tańce irlandzkie w choreografii Renaty Łabędź. Polską kulturę reprezentowały tańce narodowe: kujawiak, oberek i krakowiak w choreografii Elwiry Kamińskiej oraz polonez i mazur w choreografii Władysława Stefanika. Nie zabrakło także wielkiego przeboju Zespołu „Szła dzieweczka”. Niezwykle gorąco publiczność oklaskiwała nowość w programie „Podróże ze Śląskiem” - „Tańce chasydzkie”, których choreografię przygotował kierownik baletu Zespołu „Śląsk”, Michaił Zubkov.

Wspaniała atmosfera koncertu i gromkie brawa wdzięcznej publiczności na długo zostaną z Zespołem „Śląsk”, dodając energii do nowych wyzwań. Warto było czekać na to spotkanie, dziękujemy! (AK)

Powrót