Zespół "Śląsk" - przepis na udane "Śląskie Smaki"14 Czerwca 2021

To już tradycja, organizowany przez Śląską Organizację Turystyczną Festiwal „Śląskie Smaki” nie może się odbyć bez koncertu w wykonaniu Zespołu „Śląsk”. W miniony weekend, jedna z największych i najbardziej popularnych śląskich imprez plenerowych powróciła po przerwie spowodowanej pandemią. Artyści Zespołu „Śląsk” od wielu lat są nieodłączną częścią tego wydarzenia, uświetniając finał Festiwalu. W tym roku koncert oraz kulinarne pokazy odbyły się na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Każdej edycji Festiwalu „Śląskie Smaki” towarzyszą tłumy turystów z uwagą obserwujących kulinarne zmagania zawodowych kucharzy i początkujących adeptów tej sztuki. XV edycja „Śląskich Smaków” przyciągnęła do Raciborza tłum smakoszy spragnionych pysznego jedzenia i dobrej rozrywki. Można było skosztować dań kuchni regionalnej województwa śląskiego i zapoznać się kulinarnymi tradycjami. W tym roku uczestnicy walczyli o Złotą, Srebrną lub Brązową Zopaskę w jednej z trzech kategorii: potrawa regionalna, produkt lokalny oraz potrawa lub produkt inspirowany tradycją. Na imprezie nie zabrakło lokalnych produktów oraz regionalnych dań serwowanych m.in. przez restauracje Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki. Pojawiły się też wyjątkowe produkty regionalne: miody, przetwory mięsne i owocowe, sery, ciasta i ciasteczka. Odbyły się także pokazy kulinarne Remigiusza Rączki i jego gości.

Ta niezwykle popularna wśród mieszkańców Regionu impreza to także znakomita promocja śląskiej kultury i tradycji. Jak mówią organizatorzy Festiwalu, sprawdzonym przepisem na udaną imprezę jest połączenie konkursu kulinarnego i bogatej oferty kulturalnej. Na festiwalowej scenie gościły więc zespoły i kabarety, które bawiły publiczność aż do wieczora. Na zakończenie, przy aplauzie publiczności odbył się koncert gwiazdy Festiwalu - Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który zabrał raciborzan w podróż po Europie w programie pt. „Podróże ze Śląskiem". Na scenie pojawiła się obszerna prezentacja muzyczna, wokalna i taneczna utworów charakterystycznych dla kręgu państw i narodów Unii Europejskiej, w zestawieniu z polskimi tańcami narodowymi: polonezem, mazurem, kujawiakiem, oberkiem i krakowiakiem. Barwna opowieść o kulturowej tożsamości wielu narodów zachwyciła publiczność zgromadzoną na dziedzińcu Piastowskiego Zamku w Raciborzu.

Organizatorami wydarzenia byli: Śląska Organizacja Turystyczna, Powiat Raciborski oraz Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. (AK)

Powrót