Dni Otwarte z Zespołem „Śląsk”

28VI 21

Dni Otwarte z Zespołem „Śląsk”

Koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczęły się 25 czerwca Dni Otwarte z Zespołem. Po wielu miesiącach ograniczeń, „Śląsk” ponownie otworzył swoją siedzibę dla publiczności. Przez trzy dni przygotowano wiele atrakcji: koncerty, wydarzenia edukacyjne, wystawy i pokazy multimedialne. Na plenerowej scenie wystąpił sam gospodarz oraz zaproszeni muzyczni goście.

Chociaż „Święto Śląska” – w kształcie do jakiego przyzwyczaiła się przez lata publiczność – nie mogło się odbyć w tym roku, to jednak od 25 do 27 czerwca Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” otwarł swoją siedzibę i zaprosił do jej odwiedzenia podczas Dni Otwartych. Z uwagi na wciąż panujące obostrzenia epidemiologiczne, impreza została przygotowana w sposób dostosowujący ją do panujących wymogów Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia. Większość zaplanowanych atrakcji była dostępna w otwartej przestrzeni pałacowo – parkowej.

Dni Otwarte rozpoczęły się aktywnie - lekcją prawidłowej techniki chodzenia w ramach projektu „Nordic Walking”, realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking ze środków Ministra Narodowego i Sportu. Pierwsi goście pojawili się także w pałacowych wnętrzach, po których zwiedzających oprowadzali przewodnicy Zespołu „Śląsk”. Wieczorem długo oczekiwane spotkanie z artystami chóru, baletu i orkiestry w programie „A to Polska właśnie”. Swoją obecnością zaszczycili nas znakomici goście, wśród nich m.in.: pan Minister Michał Wójcik - Członek Rady Ministrów, pani Beata Białowąs - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, pan Zbigniew Przedpełski - Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Zastępca Przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Kultury, członek Rady Programowej Zespołu „Śląsk”, a także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych i stowarzyszeń oraz mieszkańcy Śląska, którzy tak licznie przybyli na koncert. Atmosfera spotkania była znakomita! Niesieni tą niezwykłą energią artyści brawurowo zaprezentowali przygotowany repertuar ludowo-narodowy. Były największe przeboje Zespołu, tańce i pieśni, którymi od lat „Śląsk” podbija serca widzów na całym świecie. Koncert nagrodzono długimi brawami, które były największą nagrodą za trud pracy na scenie. Dyrektor Zbigniew Cierniak podziękował zaproszonym gościom za przybycie, wyraził także nadzieję, że w przyszłym roku będziemy już mogli się spotkać podczas tradycyjnego, wielkiego pikniku artystycznego „Święto Śląska”, którym przed pandemią uroczyście kończyliśmy sezon artystyczny i świętowaliśmy kolejne urodziny Zespołu „Śląsk”. Jeden z ostatnich koncertów sezonu to także czas na symboliczne pożegnanie ze sceną długoletniego tancerza, Adama Chmielniaka. Padło wiele wzruszających słów i podziękowań za lata pracy, odśpiewano „Sto lat!” i wręczono kwiaty.

W kolejne dni imprezy, przy pięknej pogodzie, goście Zespołu „Śląsk” mogli uczestniczyć w plenerowych koncertach muzycznych gości: Górniczej Orkiestry Dętej Bytom, Szkolnej Orkiestry Dętej „Allegretto” z Rogoźnika oraz zespołu Baboki. Dzieci z radością korzystały z oferty przygotowanej przez Dział Edukacji Zespołu „Śląsk”, spotykając się z pedagogami Artystycznego Ogniska Wokalno-Baletowego. Dorośli wzięli udział w zajęciach „Jogi na trawie”, estetyki ruchu i zumby. Wieczorem można było podziwiać „Mapping w 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego” - animację wielkoformatową na fasadzie budynku pałacu, a w kinie plenerowym obejrzeć film „Prymas - Trzy lata z tysiąca”, przygotowany z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Wielką gratką był „Wieczór poezji Czesława Miłosza”, który przygotowali artyści Zespołu „Śląsk” z okazji obchodzonego w Polsce Roku Czesława Miłosza. Przez trzy dni dostępne były także otwarte wystawy: „Per Mariam Soli Deo" - wystawa przygotowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego, „Nigdy prosto w słońce” - wystawa przygotowana przez Katedrę Malarstwa Instytutu Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz „Śląsk - Dynamika Tradycji” - wystawa obrazująca dzisiejsze oblicze i wymiar  Zespołu „Śląsk” jako nowoczesnej instytucji kultury. Przez trzy dni można było także w pełni korzystać z plenerowej kuchni, zabaw dla najmłodszych i stoisk z pamiątkami. Dni Otwarte z Zespołem „Śląsk” zakończył wspólny koncert artystów baletu Zespołu „Śląsk” i Narodowego Zespół Pieśni i Tańca Chorwacji LADO. Wspólne koncerty obu Zespołów będzie można także podziwiać w najbliższych dniach w Krakowie (29 czerwca) i Katowicach (30 czerwca).

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, bardzo nam Państwa brakowało w naszej siedzibie. Mamy nadzieję, że już bez żadnych ograniczeń i obostrzeń będziemy się mogli spotkać w dużo liczniejszym gronie za rok, podczas „Święta Śląska”. (AK)