Inauguracja 69. sezonu artystycznego

22IX 21

Inauguracja 69. sezonu artystycznego

21 września Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczął w swojej siedzibie nowy, 69. sezon artystyczny. Inauguracja odbywała się w ramach obchodzonego co roku Dnia Stanisława Hadyny. Od rana goście mogli także zapoznać się z ofertą śląskich placówek opieki zdrowotnej, w rozstawionym w siedzibie Zespołu Miasteczku Zdrowia oraz zwiedzać koszęciński pałac. Po południu odsłonięto tablicę Miejsce Pamięci Powstań Śląskich, a Zespół „Śląsk” zakończył dzień uroczystym koncertem „A to Polska właśnie”.   

Świętując we wrześniu każdego roku rocznicę urodzin założyciela Zespołu Stanisława Hadyny, artyści uroczyście rozpoczynają kolejny sezon działalności. Tym razem już po raz 69. zainaugurowali koncertem rok nowych, artystycznych wyzwań.

Po wielu miesiącach ograniczeń związanych z pandemią, Zespół „Śląsk” chciał szczególnie zachęcić publiczność do udziału w tym wydarzeniu, wspólnego świętowania nowego sezonu i odwiedzenia zabytkowej siedziby. W ramach dodatkowych atrakcji na terenie parku otaczającego pałac w Koszęcinie rozlokowało się Miasteczko Zdrowia. Wybierając się do siedziby Zespołu „Śląsk” mieszkańcy regionu mogli połączyć przyjemne z pożytecznym – wypocząć w urokliwym miejscu, obejrzeć galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, a przy okazji uzyskać porady, zrobić proste badania i poznać ofertę śląskich placówek opieki zdrowotnej. Tuż przed koncertem zostało także podpisane porozumienie o wzajemnej współpracy pomiędzy Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” a Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach. Dyrektor Zbigniew Cierniak podkreślił konieczność wsparcia artystów w kwestii ochrony zdrowia i podziękował Dyrektorowi Centrum w Reptach, Norbertowi Komarowi, za otwartość na te potrzeby.  

W ramach wczorajszych uroczystości odbyło się również odsłonięcie tablicy „Miejsce Pamięci Powstań Śląskich”, którą w lipcu tego roku, na ręce Dyrekcji Zespołu „Śląsk”, przekazał Prezydent RP Andrzej Duda jako jedynej instytucji artystycznej na Śląsku. Tablica wzorowana na powstańczym sztandarze „Tobie Polsko” jest symbolicznym uczczeniem bohaterskich uczestników trzech zrywów niepodległościowych, którzy w latach 1919, 1920, 1921 wywalczyli przynależność Górnego Śląska do odrodzonej Polski. Dzięki umieszczeniu tablicy w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie został ustanowiony „miejscem pamięci powstań śląskich w czasie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”. To wyjątkowe wyróżnienie dla Zespołu „Śląsk”, który poprzez swoją działalność artystyczną i edukacyjną, od lat troszczy się o zachowanie pamięci o bohaterach polskiej historii. Tablica - obok Dębu Pamięci Powstań Śląskich, zasadzonego przez Prezydenta RP podczas czerwcowej wizyty w Koszęcinie – wzbogaciła krajobraz zabytkowej siedziby Zespołu „Śląsk”, którą każdego roku odwiedza blisko 150. tysięcy gości.

Uroczystych chwil było tego dnia więcej. Zanim na scenę wkroczyli artyści Zespołu, Dyrektor Zbigniew Cierniak uhonorował dyrektorów „Szkół hadynowskich” pamiątkowymi medalami wydanymi z okazji 100-lecia urodzin Stanisława Hadyny. Co roku placówki edukacyjne, których patronem jest założyciel Zespołu „Śląsk”, spotykają się w koszęcińskiej siedzibie na swoim zlocie. Pandemiczne ograniczenia uniemożliwiły tym razem przyjazd uczniów, w inauguracji sezonu reprezentowali ich dyrektorzy szkół, którzy przy okazji mogli wymienić doświadczenia na temat edukacji regionalnej i porozmawiać o wzajemnej współpracy.

U progu nowego sezonu artystycznego dziękujemy także tym, którzy na co dzień wspierają „Śląsk” w działalności programowej. Symboliczną statuetkę prestiżowej nagrody Zespołu „Śląsk” - Maecenas Silesiae, Dyrektor Zbigniew Cierniak przekazał z wdzięcznością za dotychczasową współpracę Stowarzyszeniu „Wspólnota Gaude Mater” z Częstochowy. Nagrodę odebrali: Roman Kryst, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Gaude Mater” oraz Jan Szyma, Wiceprezes Stowarzyszenia.

Dzień zakończył uroczysty koncert w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” pod batutą Zygmunta Magiery. W repertuarze znalazł się jeden z najbardziej przebojowych programów Zespołu „A to Polska właśnie”. W obecności zaproszonych gości, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, zaprzyjaźnionych instytucji, przedstawicieli świata medycznego oraz członków Rady Programowej, artyści wystąpili z repertuarem najpiękniejszych polskich pieśni i tańców z wielu regionów kraju. W dynamicznym, kolorowym i porywającym widowisku zabrali widzów w taneczno-wokalną podróż po Polsce oraz bogactwach polskiej kultury regionalnej i narodowej. Wspaniała atmosfera koncertu i  długie brawa w podziękowaniu za artystyczną ucztę, niech będą dobrą wróżbą na nowy sezon. Oby wszystkie ambitne plany i projekty mogły być realizowane bez zakłóceń - tych, które tak zmieniły dwa ostatnie sezony artystyczne.  (AK)