Koncert kolędowy w Rybniku

08I 10

Koncert kolędowy w Rybniku

       Niemal tradycją Zespołu stały się koncerty kolęd w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Rybniku. 7 stycznia po raz jedenasty ujrzeliśmy znany nam rybnicki kościółek wraz z witającym ks. Proboszczem Franciszkiem Radwańskim, jak zawsze życzliwym, serdecznym, otwartym na przyjęcie gości przywożących w darze najpiękniejsze kolędy. O godz. 18 uroczystym „Bóg się rodzi, moc truchleje” rozpoczął się koncert z udziałem chóru, orkiestry i solistów pod kierownictwem Krzysztofa Dziewięckiego. Ta jedna z najpopularniejszych polskich kolęd o rytmie polonezowym przypomniała słuchaczom wagę wieczornego spotkania – narodziny Chrystusa Króla! Siła brzmienia instrumentów i potęga głosów ludzkich w pełni oddały majestatyczny, hymniczny charakter tego utworu. Ponadgodzinny koncert składał się z najpopularniejszych polskich kolęd w opracowaniu Krzysztofa Dziewięckiego, jak również z wyjątkowych kolęd skomponowanych przez założyciela zespołu prof. Stanisława Hadynę. W repertuarze kolędowym tego wieczornego spotkania znalazły się również kolędy obcego pochodzenia, jak „Cicha noc, święta noc”, „Miasteczko małe Betlejem” i „Ta święta noc”.
Na niebywały odbiór spotkania kolędowego wpłynęły dominujące w nim różnorodność i kontrasty. Zestawianie głosów solowych z brzmiącym chórem, mieszanie techniki wokalnej belcanto z białymi głosami żeńskimi, wykorzystanie dużej liczby głosów solowych – żeńskich i męskich, stosowanie duetów i tercetów oraz wyraźnych kontrastów dynamicznych w całym zespole, sprawiły, że ponadgodzinny koncert dla wielu słuchaczy stał się zaledwie „muzycznym momentem”. Owacje na stojąco i wspólne śpiewanie kolęd na bis, były tego wymownym dowodem.
       Ks. Proboszcz, jak przystało na wielmożnego gospodarza, podziękował noworocznym kolędnikom wystawną kolacją i zaprosił na rok przyszły. Serdecznie dziękujemy ks. Proboszczu! Do następnego roku!(KB)