Koncert „Śląska” i „Bieriozki” w Katowicach

04V 10

Koncert „Śląska” i „Bieriozki” w Katowicach

Po owacyjnie przyjętych koncertach Zespołu Baletowego „Bieriozka” w największych polskich miastach, nadszedł czas na Katowice. 30 kwietnia o godz. 19.00 w katowickim „Spodku” odbył się wspólny koncert dwóch legendarnych Zespołów artystycznych – „Śląska” i „Bieriozki”. Był to ostatni spektakl, kończący polską trasę koncertową moskiewskiego baletu. Podobnie jak w poprzednich koncertach, w pierwszej części wystąpił Zespół „Śląsk” i zaprezentował program złożony z pieśni, tańców ludowych i narodowych, głównie południowej części Polski. Przedstawione utwory w większości były opracowaniami muzycznymi Stanisława Hadyny, w choreografiach Elwiry Kamińskiej i Władysława Stefanika. Dynamiczne i żywiołowe tańce Zespołu, takie jak: Taniec chustkowy, Szot Madziar, Tańce górali podhalańskich, czy Krakowiak, jak zawsze, zostały entuzjastycznie przyjęte przez zgromadzoną w hali publiczność. W koncercie nie zabrakło popisów wokalnych solistów i chóru, które pod względem estetyki wykonania i interpretacji były na najwyższym poziomie. Z tego rodzaju utworów usłyszeliśmy: Karolinkę, Helokanie, Piloreczkę, Słoneczko już wyszło, Hej, te nasze góry, Pije Kuba, Do Krakowa. Koncertem dyrygował Mirosław Maciej Banach.

Druga część tego wieczoru należała do Zespołu „Bieriozka”, który wykonał tańce kultury rosyjskiej, w choreografiach Nadieżdy Nadieżdiny, założycielki Zespołu baletowego oraz Miry Kolcowej, obecnej Dyrektor.  W programie dominowały tańce korowodowe (chodzone), w różnych układach – kolistym, otwartym, czy łańcuchowym. Licznie zgromadzona w hali publiczność nie pozostała obojętna na pokaz przepięknych dziewczęcych tańców korowodowych, które rozsławiły Zespół na całym świecie. „Płynące” na scenie tancerki w bogatych strojach staroruskiej kultury, zrobiły ogromne wrażenie na oglądających, zachwyciły i wzruszyły. Liryczne choreografie oparte na niezwykłej precyzji ruchu, wyrażające prostotę i dostojeństwo, tworzyły poetyckie, symboliczne obrazy, nawiązujące do zjawisk przyrody. Rosyjski Balet choreograficzny „Bieriozka” zaprezentował tego wieczoru najsłynniejsze korowody: legendarną „Bieriozkę”, „Walc bieriozka”, „Rzeczkę”, „Korowód jesienny” oraz „Łańcuszek”. W programie Zespołu nie zabrakło męskich układów grupowych i popisów solistycznych, które można było zobaczyć w tańcach: „Kawalerowie”, „Drwale”, czy „Komarek”. Jako ostatni wykonany został „Obrazek świąteczny” – barwny taniec o typowym kolorycie rosyjskim, obrazujący klimat Świąt Wielkanocnych z kolorowymi pisankami, nastrojem radości i świątecznej zabawy. Dyrygował Leonid Smirnow. Koncert zakończył wspólny finał z udziałem dwóch Zespołów, wykonany do znanej rosyjskiej piosenki „Kalinka”. Po koncercie na scenę dołączyła Mira Kolcowa – Dyrektor artystyczny i choreograf „Bieriozki” oraz Dyrektor Zespołu „Śląsk” – Adam Pastuch. Zwracając się w języku rosyjskim do Miry Kolcowej, pogratulował baletmistrzyni wysokiego poziomu Zespołu, podziękował za wspólne koncerty i życzył dalszych sukcesów.

Koncerty „Śląska” i „Bieriozki” – dwóch światowej sławy Zespołów artystycznych, z pewnością należały do wyjątkowych. Oprócz niezapomnianych wrażeń estetycznych, dały  publiczności przede wszystkim możliwość poznania i porównania stykających się terytorialnie, a tak różnorodnych, kultur muzycznych polskiego i rosyjskiego narodu. (KB)