O "Śląsku" i Chopinie w Budapeszcie

30XI 09

O "Śląsku" i Chopinie w Budapeszcie

    23 i 24 listopada 2009 roku Akademia Muzyczna im. Franciszka Liszta w Budapeszcie gościła uczestników międzynarodowego spotkania poświęconego korzeniom muzyki Fryderyka Chopina. Przedstawicielka Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk, pani Zofia Czechlewska – tancerka, solistka i asystentka kierownika baletu Zespołu "Śląsk" – poprowadziła dla międzynarodowego grona studentów warsztaty polskiego tańca narodowego oraz przedstawiła prezentację na temat historii strojów ludowych, wykorzystywanych w działalności artystycznej Zespołu "Śląsk".

    Udział w spotkaniu wzięli studenci z Węgier oraz Japonii, Nowej Zelandii i Wenezueli. Uczestnicy wysłuchali także wykładu prof. Andrzeja Jasińskiego poświęconego muzyce Fryderyka Chopina, oraz brali udział w warsztatach muzycznych pod jego kierunkiem.
Profesor Andrzej Jasiński jest pianista i pedagogiem, przewodniczył jury XIV i XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2000 i 2005 roku. Pasją, doświadczeniem i umiejętnościami Profesor dzieli się prowadząc wykłady w polskich i zagranicznych uczelniach. Dotyczą m. in. interpretacji utworów Fryderyka Chopina, które prof. Jasiński ilustruje własną grą.
Projekt realizowany był przez Filharmonię Śląską w Katowicach. (AK)