Wieczór Jubileuszowy dr Józefa Musioła – Koncert  Karnawałowy "Ty nie zapomnisz mnie"

22I 10

Wieczór Jubileuszowy dr Józefa Musioła – Koncert Karnawałowy "Ty nie zapomnisz mnie"

W mroźny wieczór 21 stycznia, w Sali Balowej im. Jerzego Wójcika w koszęcińskim pałacu, odbył się niezwykły Koncert Karnawałowy pt. "Ty nie zapomnisz mnie". W repertuarze znalazły się największe przeboje musicalowe i filmowe w wykonaniu solistów chóru i orkiestry  Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".  Ten wyjątkowy muzyczny wieczór dedykowany był Przewodniczącemu Rady Programowej Zespołu "Śląsk", dr Józefowi Musiołowi, obchodzącemu jubileusz swoich urodzin. Koncert, odbywający się w ramach Śląskiego Ogrodu Sztuk, połączony był z promocją najnowszej książki dr Józefa Musioła pt. "Straszne bliźniaki. Reminiscencje".

Liczne grono gości zgromadzonych w Sali Balowej powitał Dyrektor Zespołu, Adam Pastuch. Dalszą część wieczoru wypełniły największe przeboje musicalowe i tematy muzyczne z filmów, w wykonaniu solistów chóru i orkiestry Zespołu "Śląsk". Koncert "Ty nie zapomnisz mnie" przygotowała dr Izabela Migocz, Kierownik Artystyczny Zespołu. Artystom towarzyszyli przy fortepianie: Barbara Drozd oraz Janusz Frączek. Koncert poprowadził solista chóru, Dariusz Żaczek, który rozpoczął wieczór piosenką "Już nie zapomnisz mnie" Henryka Warsa, z filmu "Zapomniana melodia".  Renata Urbanik, Iwona Pasterny i Jacek Kapica, wprowadzili publiczność w nastrój musicalowy wykonując przeboje ze słynnego "Upiora w Operze" Andrew Lloyd Webera. Utwór z innego głośnego musicalu, "Miss Sajgon", autorstwa Claude-Michela Schönberga – zaprezentowali w duecie Patrycja Ozga i Jarosław Bielecki. Wkrótce Sala Balowa rozbrzmiewała już dźwiękami dynamicznej muzyki filmowej Hansa Zimmera, pochodzącej z filmu "Piraci z Karaibów". Temat muzyczny z filmu brawurowo zagrali soliści orkiestry Zespołu: Adrian i Joanna Roczek - skrzypce, Ewa Przywarka - wiolonczela i Marcin Szreter - fagot. Muzyka filmowa pojawiała się także w dalszej części koncertu, publiczność mogła usłyszeć znane z sal kinowych kompozycje: Johna Williamsa z filmu "Terminal" - na klarnecie zagrał Kacper Kalaga -, instrumentalną wersję słynnego przeboju Jamesa Hornera z filmu "Titanic" - "My Heart Will Go On"– w wykonaniu skrzypaczek: Danuty Smyły i Patrycji Pyzińskiej oraz Piotra Mazura – kontrabas, Karola Borczyka – altówka i Grażyny Mazur – flet, czy przepiękny "Walc Barbary" Waldemara Kazaneckiego, z filmu "Noce i Dnie".

Musical był jednak bohaterem wieczoru. W rolę Tewiego z musicalu "Skrzypek na dachu" Jerry`ego Bocka, wcielił się Ludwik Mróz, wykonując słynny przebój "Gdybym był bogaty". Bożena Strzałkowska przypomniała słuchaczom piękną, liryczną piosenkę "Memory" z musicalu "Cats" Andrew Lloyd Webera, a Piotr Szolka utwór "Uliczka" z "My Fair Lady" Fredericka Loewe. Burzą braw nagrodzono Dorotę Sitek, która wykonała koloraturową arię lalki Olimpii z I aktu "Opowieści Hoffmana" Jacques'a Offenbacha, wzbogacając swój wokalny występ o niezwykłą choreografię – przypominającą taniec automatycznej lalki. Utwór z musicalu "Szachy" Tima Rice'a i Benny Anderssona wykonał z kolei duet: Patrycja Ozga i Sławomir Danielski, a Piotr Szolka i Karolina Szendera rozbawili publiczność utworem z operetki "Wiktoria i jej huzar" Paula Abrahama.
W finale, z wiązanką przebojów musicalowych i nie tylko, wystąpili: Jarosław Bielecki, Marian Chrobok, Sławomir Danielski, Piotr Nikiel, Wojciech Patrzyk, Wojciech Poprawa i Piotr Szolka. Panowie zachwycili talentem wokalnym i aktorskim, kończąc w prawdziwie karnawałowym nastroju ten niezwykły, muzyczny wieczór.

Różnorodność muzycznych prezentów i kunszt wykonawczy artystów Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", zachwyciły nie tylko Jubilata, dr Józefa Musioła. Publiczność, która do ostatniego miejsca wypełniła Salę Balową koszęcińskiego pałacu, długo nie chciała pożegnać się z artystami, nagradzając ich owacją na stojąco.

Wieczór zakończyło spotkanie autorskie dr Józefa Musioła z czytelnikami jego najnowszej publikacji: "Straszne bliźniaki. Reminiscencje". Książka, wydana w ramach "Officina Silesia" Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", jest zbiorem kilku szkiców autora powstałych w 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Tytułowe "Straszne bliźniaki" to dwa podwodne okręty "Sokół" i "Dzik", którym Józef Musioł poświęcił większą część swojej książki. Reminiscencje to trzy literackie szkice, które nawiązują do refleksji o bezsilności człowieka wobec okrucieństw wojny. (AK)