Edukujemy artystycznie

 

Edukacja-e-kulturalna:

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Silesia"

Artystyczne Ognisko Wokalno - Baletowe im. Elwiry Kamińskiej

Letnie warsztaty artystyczne w Zespole "Śląsk"

Dzień Stanisława Hadyny

Plenerowe cykliczne letnie spotkania muzyczne

Ogólnopolski Konkurs Młodych Choreografów

"ŚLĄSK" dla Polonii i Polaków mieszkających za granicą

 

 

 

„Zatańcz z nami”

 

Tym razem przeniesiemy się na Śląsk Cieszyński i nauczymy się śpiewać i tańczyć "Cieszynioka" - sztandarowy taniec tego regionu. Na końcu zaprezentujemy krótką choreografię w  pięknym kostiumie Cieszyńskim.

 

 

Witamy bardzo serdecznie w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny  w Koszęcinie -  Samorządowej Instytucji Kultury Województwa Śląskiego współprowadzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zapraszamy do zwiedzania.

 

 

Prezentacje  muzyczne : instrumenty - Kontrabas

Kontrabas jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych instrumentów wchodzących w skład orkiestry symfonicznej, kameralnej oraz zespołów instrumentalnych. O historii kontrabasu, jego pochodzeniu, budowie i funkcji w orkiestrze opowiada Piotr Mazur – Artysta Orkiestry Zespołu „Śląsk”. Prezentacja filmowa, udokumentowana licznymi ilustracjami i rycinami, zawiera cenne informacje oraz szczegóły istotne w zgłębieniu wiedzy o tym instrumencie. Jakie? Zobaczcie i posłuchajcie.

 

 

 

Prezentacje  muzyczne : instrumenty - Wiolonczela

W kolejnej prezentacji instrumentów smyczkowych Artystka Orkiestry Zespołu „Śląsk” – Anna Wilk-Kogut opowiada o wiolonczeli. W krótkim nagraniu porusza zagadnienia dotyczące budowy, techniki i sposobu gry na instrumencie oraz użyciu go w znanych utworach Zespołu „Śląsk”. Określa również czym jest basetla i jaką funkcję pełni w kapeli góralskiej. Zapraszamy do obejrzenia filmu i zapoznania się z wiadomościami o wiolonczeli.

 

Zabawa ludowa „Zając”

W materiale filmowym zaprezentowano zabawę zręcznościową pt. „Zając” znaną w różnych miejscach w kraju i w szerokim zasięgu poza Polską. Melodia wykorzystana w przygotowanej zabawie pochodzi z miejscowości Nowa Ruda na Mazowszu. Taniec z użyciem ułożonych na ziemi na krzyż patyków i towarzyszącą przyśpiewką o zającu, wymaga od uczestników niezwykłej zręczności i gibkości, niemalże zająca. Jest to lubiana przez dzieci zabawa, która wywoła zarówno uśmiech na twarzy jak i zmęczenie u małych wykonawców. Wesoły taniec i piosenka przybliży dawny obraz codziennego życia mieszkańców mazowszańskiej wsi.

 

Mów ładnie - to cykl spotkań mających na celu zadbanie o sprawność apratu mowy, dykcję i ładne mówienie. Podczas dzisiejszych zajęć zaprezentujemy  ćwiczenia dykcyjne, które mają tak  duży wpływ na to jak jesteśmy rozumieni przez innych. Zajęcia te są skierowane dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

Zabawa ludowa „Hop, ciup, Hanula!”

W materiale filmowym zaprezentowano zabawę zręcznościową do piosenki rozpoczynającej się od słów „Hop, ciup, Hanula!”. Zabawa pochodzi z miejscowości Gilowice na Śląsku. Był to popis zręczności wykonywany przez dwóch chłopców w formie rywalizacji. Ich zadaniem było rytmiczne przekładanie pałeczki z ręki do ręki pod nogami przy jednoczesnym śpiewaniu humorystycznej piosenki o dziewczynie - Hanuli. Muzyka przyśpieszała, a wygrywał rywalizację ten, któremu noga się nie powinęła.
Ta wesoła zabawa ożywi zarówno niejedno rodzinne popołudnie, jak i szkolną lekcję, warsztat tańca oraz wszelkie inne spotkania grup dziecięcych i młodzieżowych.

 

Prezentacje  muzyczne : Instrumenty - Skrzypce

W polskiej muzyce ludowej instrumenty smyczkowe, w tym skrzypce, odgrywają znaczącą rolę. W zależności od regionu etnograficznego są odmiennie określane i pełnią różne funkcje. Jakie są inne nazwy skrzypiec w kapelach ludowych? Jak wygląda budowa tego instrumentu i jaką pełnią rolę w kapelach podhalańskich? O tym wszystkim opowiada Oskar – Artysta Orkiestry Zespołu „Śląsk”. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji filmowej o charakterze edukacyjnym.

 

Zabawa ludowa „Szewc”

W materiale filmowym zaprezentowano zabawę taneczną pt. „Szewc” znaną w całej Polsce. Wykorzystana w tej zabawie melodia pochodzi z Górnego Śląska. Zarówno Warstwa wokalna, jak i taneczna nawiązuje do coraz rzadziej znanego dzieciom rzemiosła, jakim jest szewstwo. Taniec ma formę dwuczęściową o zróżnicowanym charakterze muzycznym. W pierwszej części uczestnicy naśladują ruchem prace szewskie takie, jak zwijanie dratwy (nici szewskiej) oraz podbijanie obcasów. W drugiej wykonują krok szkroboka charakterystyczny dla tego regionu. W materiale zaprezentowano naukę śpiewu i tańca, którą można wykorzystać podczas zabaw domowych lub jako elementy edukacji regionalnej.

 

„Zatańcz z nami” projekt edukacyjny

Przedstawiamy Państwu lekcje edukacji regionalnej w formie zajęć muzyczno – tanecznych dla dzieci. Zapoznamy was  z melodiami, piosenkami oraz podstawowymi krokami i figurami tanecznymi. Tańce śląskie jakie zaprezentujemy to „Litery”, „ Grozik ”, „Obracany”, „Zwodzony”. Na zakończenie zatańczymy dla państwa krótkie  choreografie w kostiumach  charakterystycznych dla różnych regionów Śląska.

 

Prezentacje muzyczne: Instrumenty – Altówka

W materiale filmowym artystka orkiestry Zespołu „Śląsk” Urszula Mizera prezentuje instrument – altówkę. W przystępny, zwięzły i zrozumiały sposób przekazuje istotne informacje dotyczące budowy instrumentu, jego pochodzenia oraz znaczących różnic w stosunku do skrzypiec. Opowiada również o brzmieniu, funkcji i przeznaczeniu altówki jako instrumentu smyczkowego, wchodzącego w skład kwintetu smyczkowego. Humorystyczny akcent na zakończenie filmu, z pewnością zachęci do powtórnego obejrzenia.

 

Prezentacje muzyczne: Instrumenty – Puzon

Materiał filmowy nagrany przez artystę orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Marcina Respondka, w którym prezentuje instrument blaszany - puzon. Wykonawca, humorystycznie, w gwarze śląskiej, opowiada o budowie instrumentu oraz o jego przeznaczeniu i funkcji w orkiestrze Zespołu „Śląsk”. Prezentuje również możliwości techniczne, brzmienie i … Zobaczcie sami.

 

ZABAWA Z KIJONKAMI

 Kijonka to specjalna łopatka z drewna, która służyła do prania grubszych tkanin. Kobiety spotykały się nad rzeką, wspólnie robiły pranie i śpiewały piosenki dla umilenia czasu. Zabawa, którą przygotowali Ania i Krystian, wykorzystuje te przedmioty jako instrumenty muzyczne do akompaniamentu popularnej piosenki beskidzkiej „Hanka, czorne oczka”. Bardzo prosta forma  zabawowa dla dzieci, by rozwijać poczucie rytmu i koordynację.

 

 

ZABAWA LUDOWA "KAPUSTA"

Materiał filmowy, uczący zabawy górali Beskidu Śląskiego "Kapusta", na którą składa się warstwa wokalno-muzyczna oraz taneczna. "Kapusta" to popularny w tym regionie taniec, który występuje tam w wielu odmianach lokalnych. Śpiewane są do niego różne teksty, a zależnie od nich, spotyka się tam rozmaite nazwy tego tańca. Był wykonywany zazwyczaj przez dzieci na co dzień, zwłaszcza przy okazji sąsiedzkich spotkań, związanych z lokalnym zwyczajem wspierania się w większych pracach gospodarskich. Taniec złożony jest z dwóch części, ma dość żywe tempo. Materiał umożliwia wspólną naukę śpiewu i tańca, która jest prosta i nie wymaga przygotowania.
Może stanowić istotny element edukacji regionalnej, kształtować świadomość lokalnej kultury i uczyć gwary.

 

"ZACZAROWANY ŚWIAT MUZYKI"

To program dla dzieci zrealizowany przez TVP ABC. W przystępny sposób zapoznaje najmłodszych widzów z działalnością Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Główna bohaterka - Łucja - z bliska przygląda się, jak wygląda praca i życie artystów, a także osób, zajmujących się przygotowaniem ich do występów. Poznaje również różnorodność i wielowymiarowość polskiej kultury ludowej.  Film jest cennym materiałem, wzbogacającym edukację kulturalną najmłodszych. Nie wymaga od nich wcześniejszego przygotowania do odbioru. Może stanowić świetny wstęp do kolejnych działań, związanych z zapoznawaniem dzieci z dorobkiem kultury ludowej poszczególnych regionów Polski.

https://abc.tvp.pl/45051031/kolory-folkloru-odc-17

 

JAK WYGLĄDA PRACA DYRYGENTA ZESPOŁU "ŚLĄSK"

Materiał filmowy, będący opowieścią o specyfice działalności Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", a zwłaszcza pracy dyrygenta, w narracji jednego z nich - Zygmunta Magiery. Maestro kreśli ponadto  postać założyciela, wieloletniego dyrektora, a obecnie patrona Zespołu "Śląsk" - Stanisława Hadyny. Można również posłuchać o wyjątkowości wybranych utworów z repertuaru grupy. Materiał może stanowić cenne uzupełnienie kształcenia z dziedziny kultury, a zwłaszcza muzyki.  

 

„TYLKO TANIEC - PORTRET FILMOWY ELWIRY KAMIŃSKIEJ”

Film dokumentalny prezentujący sylwetkę współzałożycielki Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, pedagoga i choreografa - Elwiry Kamińskiej. O jej życiu i pracy artystycznej opowiadają współpracownicy i kontynuatorzy jej dzieła w Zespole „Śląsk”, rodzina Elwiry Kamińskiej oraz ona sama - głosem z nielicznych wywiadów, jakich udzieliła Polskiemu Radiu. Muzykę ilustrującą film stanowią kompozycje Stanisława Hadyny, bowiem - zgodnie z artystyczną wizją autorów - Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha - miał to być film nie tylko dokumentalny i biograficzny, lecz również muzyczny, swoista pieśń o Śląsku, regionie, Zespole i jego twórcach. Współczesne oblicze dzieł Elwiry Kamińskiej obrazują fragmenty prób baletowych i układy choreograficzne, wykonywane przez tancerzy Zespołu "Śląsk".

Film wzbogacają unikatowe materiały archiwalne ze zbiorów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i rodziny Elwiry Kamińskiej: zdjęcia, fragmenty filmów i kronik.

Materiał ten stanowi znakomite uzupełnienie wiedzy o kulturze, a zwłaszcza o tańcu. Zaznajamia w prostej formie z postacią mistrzyni choreografii, która potrafiła w niepowtarzalny sposób artystycznie interpretować folklor, zachowując jego autentyczność.

 

„W POGONI ZA WIOSNĄ - FILMOWY PORTRET STANISŁAWA HADYNY”

Film dokumentalny, prezentujący sylwetkę założyciela i patrona Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - Stanisława Hadyny. „W pogoni za wiosną” opowiada o inspiracjach i przeżyciach kompozytora, które odcisnęły piętno zarówno na jego życiu, jak i działalności Zespołu „Śląsk”. Sylwetkę bohatera budują wspomnienia najbliższych mu osób: żony i córki, a także byłych i obecnych artystów Zespołu „Śląsk”. O swoich spotkaniach z Hadyną opowiadają także m.in. prof. Daniel Kadłubiec, Bogusław Kaczyński, Kazimierz Kutz czy Wiesław Ochmann. Fragmenty tekstów autorstwa Stanisława Hadyny czyta Henryk Talar.

Film wzbogacają unikatowe materiały archiwalne. Po raz pierwszy zostały w nim wykorzystane bezcenne archiwalia rodzinne Stanisława Hadyny, historyczne nagrania ze zbiorów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz prywatne filmy byłego solisty Zespołu, Stanisława Kempy. Niezwykle ważną rolę odgrywa warstwa muzyczna, określana przez autorów projektu - Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha - jako swoista pieśń o Śląsku, regionie, Zespole i jego twórcach. Całość muzyki ilustrującej opowieść stanowią kompozycje Stanisława Hadyny, zarówno w wykonaniu Zespołu „Śląsk”, jak i w aranżacjach stworzonych na potrzeby filmu.

Film w atrakcyjny sposób zaznajamia z dorobkiem artysty oraz ze specyfiką dzieła jego życia - Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

 

 

 

„WESELE NA GÓRNYM ŚLĄSKU”

Widowisko oparte na oryginalnym tekście, napisanym przez Stanisława Ligonia w 1929 roku. Przedstawia stylizowany na potrzeby sceny autentyczny obrzęd górnośląskiego, wiejskiego wesela z początków XX wieku. Ligoń odtwarza w nim wszystkie elementy regionalnej ceremonii, z całą jej barwnością i oryginalnością. To widowisko ludowe, w którym odnajdziemy pochwałę rodzinnych tradycji, wiary w Boga i etosu pracy. „Wesele na Górnym Śląsku” docenia i popularyzuje bogactwo rodzimej gwary i specyficzny humor, a wraz z tańcami i pieśniami, dopełniającymi narrację, tworzy niezwykle pozytywny obraz Śląska. Spektakl w wykonaniu artystów chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk”, z gościnnym udziałem aktorów śląskich teatrów, wyreżyserował Henryk Konwiński. Scenografię przygotował Jerzy Talik, kostiumy - Jarosław Świątek. Muzykę Bolesława Wallka-Walewskiego opracował dla Zespołu „Śląsk” Krzysztof Dziewięcki. "Wesele na Górnym Śląsku" jest syntetyczną, barwną i atrakcyjną lekcją kultury regionalnej.

 

 

„A TO POLSKA WŁAŚNIE” – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w Roku Stanisława Hadyny

Koncert zatytułowany "A to Polska właśnie" prezentuje piękno kultury narodowej za pośrednictwem bogactwa spuścizny regionalnej. Całokształt widowiska stanowią muzyka, pieśni oraz tańce narodowe oraz charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski. Artyści Zespołu „Śląsk” występują w kostiumach stylizowanych na stroje ludowe z regionów całego kraju. Przeważającą część tego programu stanowią kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny - kompozytora, który pomógł ocalić i  spopularyzował dorobek kulturalny Śląska - oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej.

W programie znajdują m.in. utwory, takie jak:  „Trojak”, ”Koziery”, „Zwodzony”, „Taniec chustkowy”, „Kujawiak - Oberek”, „Krakowiak”, „Polonez - Mazur” czy „Tańce górali podhalańskich”.

Koncert "A to Polska właśnie" jest żywą lekcją kultury.


Zobacz również

 • Koncerty na ekranie
  • Edukujemy artystycznie
   • Rok 2019 - Rokiem Stanisława Hadyny
    • RODO obowiązek informacyjny
     • Przyjaciele
      • Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej
       • Inwestycje
        • Inwestycje współfinansowane ze środków UE
         • Kontakt
          • Aktualności
           • O projekcie
            • Galeria
             • Stan obiektów przed realizacją I etapu
              • Brama cesarska
               • Dom Pracy Twórczej
                • Pałac
                 • Pawilon im. E. Kamińskiej
                 • Stan obiektów po realizacji I etapu
                  • Dom Pracy Twórczej
                   • Wieża i Kaplica
                    • Pałac
                     • Pawilon
                     • Stan przed realizacją II i III etapu
                      • Alejki i ogrodzenie
                       • Garaże
                        • Wieża i Kaplica
                         • Lewe skrzydło
                          • Łącznik
                           • Portiernia
                            • Prawe skrzydło
                            • Bieżąca realizacja Projektu
                             • Garaż wielostanowiskowy
                              • Wieża i Kaplica
                               • Park
                                • Pałac
                                 • Łącznik
                                  • Lewe skrzydło
                                   • Prawe skrzydło
                                • Pozostałe inwestycje
                                 • Aktualności
                                  • Kontakt
                                   • Galeria pozostałe inwestysje
                                    • Prace konserwatorskie w dawnej ujeżdżalni
                                     • Adaptacja budynku dawnej ujeżdżalni
                                      • Aranżacja piwnic Domu pracy twórczej
                                    • Przetargi
                                     • Biuletyn Informacji Publicznej
                                      • Dofinansowanie
                                       • Sklep
                                        • Filmy
                                         • Deklaracja dostępności