"Śląski Ogród Sztuk"

Cykl wydarzeń artystycznych odbywających się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
w Koszęcinie. W ramach „Śląskiego Ogrodu Sztuk” miedzy innymi zapraszamy na spektakle teatralne i muzyczne w wykonaniu najlepszych polskich teatrów, oper i filharmonii. Spotkania z artystami odbywają się zarówno w malowniczych plenerach koszęcińskiego parku, jak i w salach koncertowych Zespołu.

Korzystając ze swoich możliwości lokalowych Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza przedstawicieli renomowanych instytucji artystycznych z całej Polski, aby ułatwić mieszkańcom północnej części Województwa Śląskiego dostęp do największych osiągnięć kulturalnych.

W Koszęcinie wystąpili już artyści m.in.: Teatru Śląskiego, Teatru Rozrywki z Chorzowa, Filharmonii Śląskiej, Teatru Muzycznego z Łodzi, Teatru Lalek Banialuka z Bielska Białej, Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska z Krakowa czy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Cykl „Śląskiego Ogrodu Sztuk” wzbogacają wystawy malarstwa, grafiki i rzeźby śląskich artystów plastyków.

Czas: od wiosny do jesieni.
Miejsce: Kompleks Pałacowo - Parkowy w Koszęcinie

 

Muzyczna gratka w Koszęcinie - Festiwal jaZZ i okolice/jaZZ & beyond 2016

12 listopada 2016 roku o godzinie 19:00
Sprzedaż biletów w recepcji Zespołu "Śląsk" w cenie 15 PLN

Kuba Więcek/Mateusz Gawęda Special Project feat. Ralph Alessi. Motto festiwalu: „Otwarte: przestrzeń i wyobraźnia – współczesne formy jazzu”. Festiwal jaZZ i okolice/jaZZ & beyond 2016 dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Wspólny muzyczny projekt saksofonisty Kuby Więcka oraz pianisty Mateusza Gawędy powstał w trakcie ostatniej podróży do Nowego Jorku, gdzie Kuba miał okazję poznać jednego z najwybitniejszych amerykańskich trębaczy - Ralpha Alessiego. Wymiana paru zdań i dźwięków zaowocowała pomysłem zagrania wspólnej trasy koncertowej oraz nagrania płyty jesienią 2016 roku. Muzyka napisana specjalnie na tę okazję przez Mateusza i Kubę jest wypadkową miłości do ich własnej tradycji jak i fascynacji amerykańskim jazzem. Muzycy zaprosili do projektu jedną z najbardziej rozchwytywanych sekcji rytmicznych w Europie - kontrabasistę Maxa Muchę oraz mieszkającego w Berlinie perkusistę Moritza Baumgärtnera.

Kuba Więcek/Mateusz Gawęda Special Project feat. Ralph Alessi tworzą: Kuba Więcek - saksofon (PL), Mateusz Gawęda - fortepian (PL), Max Mucha - Kontrabas (PL), Moritz Baumgärtner – perkusja (GER), Ralph Alessi - trąbka (USA).

Muzycy:

Kuba Więcek - pochodzący z Rybnika saksofonista i kompozytor. Obecnie student pretiżowego Rhythmic Music Conservatorium w Kopenhadze. Laureat wielu nagród oraz międzynarodowych konkursów.  Pobierał lekcje u takich mistrzów jak: Lee Konitz, David Binney, Chris Speed, Dick Oatts, Peter Evans, Jim Black oraz wielu innych. Koncertował w Danii, Szwecji, Holandii, Francji, Niemczech, Belgii, Anglii, Polsce, na Łotwie oraz w Stanach Zjednaczonych i Indiach. Współpracował z takimi artystami jak Mike Stern, Gilad Hekselman, Rafał Sarnecki, Michał Barański czy Łukasz Żyta.

Mateusz Gawęda – ur.1990 r. pianista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego dr Joachima Mencla. Współtwórca zespołów: Pezda/Gawęda Duo, Mateusz Gawęda Trio, PeGaPoFo, Cracow Jazz Collective, których repertuarem są przede wszystkim jego autorskie kompozycje. Współpracował i występował ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej m.in. Billy Hart, Rusty Jones, Walter Smith III, Kazimierz Jonkisz, Jacek Kochan, Leszek Żądło, Janusz Muniak i wieloma innymi.

Max Mucha - urodzony 27 września 1989 w Częstochowie. Kontrabasista, studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Jazz Institut Berlin. Aktywny na polskiej i europejskiej scenie, współpracuje m.in. z Dominikiem Wanią, Loganem Richardsonem, Adamem Strugiem, Eliasem Stemesederem, Piotrem Damasiewiczem, Laurą Winkler. Występował na wielu festiwalach, w Europie i poza: Moers Festival, Berlin JazzFest, Delhi Jazz Festival.

Moritz Baumgärtner - perkusista, absolwent Jazz Institut w Berlinie. Laureat wielu nagród i konkursów. Miał okazję wystąpić na niemalże wszystkich najważniejszych festiwalach w Europie m.in Jazz Baltica czy Moers Festival współpracując z takimi muzykami jak Tony Malaby, Kurt Rosenwinkel, Theo Bleckmann czy Julia Hülsmann.

Ralph Alessi - wybitny amerykański trębacz, kompozytor i pedagog – dyrektor SIM: School for Improvisational Music w Nowym Jorku. Alessi jest kreatywnym improwizatorem i instrumentalistą, od 1991 roku aktywnym uczestnikiem nowojorskiej sceny jazzowej i avant-jazzowej, nagrywa i występuje z takimi muzykami jak: Steve Coleman, Jason Moran, Uri Caine, Don Byron, Ravi Coltrane, Sam Rivers, Fred Hersch, Drew Gress , Tim Berne , Kenny Werner, Michael Cain, Curtis Fowlkes, Tony Malaby, Jim Black, Chris Speed, Matt Mitchell, Nasheet Waits. Jako pedagog jest członkiem wydziałów w Five Towns College i w Eastman School of Music, od 2002 roku wykłada na wydziale jazzowym w New York University. Jest założycielem i dyrektorem SIM, niekomercyjnej instytucji, która zajmuje się prowadzeniem warsztatów muzycznych dla poszukujących muzyków. SIM pod jego kierownictwem kilkakrotnie zrealizował workshop także w Polsce. Jako lider nagrał dziesięć płyt, m.in. dla takich wytwórni płytowych jak: ECM, Clean Feed, CAM Jazz. Ralph Alessi kilkakrotnie odwiedzał Katowice, a jego muzyka zawsze wzbudzała szczere zainteresowanie publiczności.- www.ralphalessi.com

 

Wydarzenie: Ramdam - gadające lustro

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w ramach Śląskiego Ogrodu Sztuk prezentuje wydarzenia z różnych dziedzin sztuki. Mieliśmy w siedzibie „Śląsk” projekty muzyczne, teatralne,  a także sztukę wizualną, grafikę czy malarstwo. W rozpoczętym sezonie artystycznym 2015/2016 Zespół „Śląsk” stawia na edukację i aktywne uczestnictwo w kulturze pod hasłem „Ku twórczej aktywności”. Dlatego kolejna odsłona „Śląskiego Ogrodu Sztuk” dedykowana jest uczniom lokalnej szkoły podstawowej w Koszęcinie. Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Koszęcinie będą mogli uczestniczyć w projekcie przygotowanym przez Fundację Teatralną z Katowic. Projekt „Ramdam - gadające lustro” jest połączeniem przedstawienia oraz warsztatów muzycznych i teatralnych.

Celami Fundacji Teatralnej są:
• promowanie sztuki teatralnej jako innowacyjnej metody edukacji i profilaktyki pozytywnej,
• wspieranie inicjatyw teatralnych,
• propagowanie idei teatru wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

Przedstawienie oraz warsztaty dla uczniów SP w Koszęcinie odbędą się 30 listopada
o godzinie 11:15 w Sali Balowej im. Jerzego Wójcika w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Adaptacja i reżyseria: Alina Chechelska – Płoskonka
Scenografia i  kostiumy: Sławomir Smolorz
Opracowanie muzyczne: Beata Przybylska
Choreografia: Anna Majer

Występują:
Alina Chechelska – Płoskonka
Justyna Zdanowicz

 

 

 

Julia i Jędrzej Skiba

The Voice of Poland”, „Mam Talent” czy „Must be the Music” to programy telewizyjne, dzięki którym w każdym sezonie odkrywane są muzyczne perełki. Dawniej pisano do szuflady, dzisiaj po swoje pięć minut można sięgnąć w mgnieniu oka. Status gwiazdy da się osiągnąć zakładając kanał na You Tube i próbując się przebić przez niezliczony tłum zdolnych ludzi lub uczestnicząc w popularnych, telewizyjnych talent show. W Koszęcinie już wielokrotnie mieliśmy okazję gościć artystów, których kariera rozpoczynała się w programach tego typu.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do udziału w Śląskim Ogrodzie Sztuk. 23 października o 20:30 w Klubie Muzycznym Gama w Domu Pracy Twórczej przy ul. Zamkowej 3 w Koszęcinie odbędzie się koncert niezwykłego, akustycznego trio. Wystąpią przed Państwem znani z programu „The Voice of Poland” Julia i Jędrzej Skiba wraz z gitarzystą Romanem Odojem.

Julia w wieku 16 lat wyjechała do Anglii i jako absolwentka Oxfordu po 10 latach wróciła do Polski, gdzie uczy angielskiego. Jędrek skończył I stopień szkoły muzycznej na skrzypcach oraz II stopień na instrumentach perkusyjnych, a obecnie studiuje komunikację wizerunkową we Wrocławiu. Od zawsze razem muzykowali, sięgając po różny repertuar. Od kilku lat koncertują w pubach z kameralnym repertuarem zawierającym piosenki artystów ze świata muzyki alternatywnej & indie - i taką muzyką też się inspirują.

 

 

 

Irek Wojtczak "Folk Five" Polish Quintet - 26 września 2015 , godzina 19:00

siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
sala widowiskowa w Pawilonie im. E. Kamińskiej
Koszęcin, ul. Zamkowa 3
Bilety dostępne w recepcji w cenie 10 zł.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza na koncert Irek Wojtczak "Folk Five" Polish Quintet w ramach projektu „Śląski Ogród Sztuk”. Dzięki swojej otwartej formule, w projekcie realizowanym od 2010 roku mieści się spory zakres artystycznych inspiracji. Tym razem do siedziby Zespołu „Śląsk” zawitają artyści jazzowi, którzy w swojej muzyce poszukują  inspiracji w muzyce tradycyjnej. Koncert w Koszęcinie jest inauguracją Festiwalu jaZZ i okolice / jaZZ & beyond 2015  www.jazziokolice.com (tegoroczna jego edycja jest w całości poświęcona inspiracjom muzyką ludową w jazzie).

Już po raz kolejny sięgnąłem po polską muzykę ludową jako źródło inspiracji ostatniego mojego albumu Folk Five. Melodie zaaranżowane przeze mnie zaczerpnąłem ponownie od mojego mistrza, 90 – cio letniego skrzypka, Tadeusza Kubiaka. Repertuar tego artysty, jak się okazuje inspiruje nie tylko muzyków przejmujących tradycję ludową w sposób bezpośredni i wierny, ale również wykonawców sceny imrowizowanej, których aranżacje tworzą nową jakość i integrują nieznane dotąd przestrzenie muzycznych światów. Tomek Dąbrowski, Adam Żuchowski, Piotr Mania i Kuba Staruszkiewicz
to wspaniali i doświadczeni improwizatorzy po których możemy spodziewać się tego co uwielbiam
w muzyce – spontaniczności i natychmiastowej reakcji.
                                                                                                                                    ~Irek Wojtczak

Irek Wojtczak – saksofonista, improwizator, aranżer, korepetytor na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, zamieszkały w Sopocie. Znakomicie wpisał się
w trójmiejską scenę muzyczną udzielając się w wielu zespołach jako lider, sideman czy gość specjalny.
Wziął udział w specjalnym projekcie Polish Brass Ensemble feat. Dave Douglas.
Koncertował z Fonda/Stevens Group, Jim Black, Chris Speed, Herb Robertson Klaus Kugel, Mitch & Mitch... Nagrywa(ł) i koncertował m.in. z Tymański Yass Ensemble, Outlook Quartet, Krystyną Stańko, Conterporary Noise Sextet, Freeyo. Gościnnie nagrywał z Przemkiem Dyakowskim (Złota Płyta za album “Melisa”), Grażyną Łobaszewską, Ścianką, Pink Freud. Współtworzył zespoły Groovekojad,

Tomek Sowiński Collective Improvisation Group , Wojtek Mazolewski Quintet oraz Możdżer – Tymański –projekt Chopin.

Wielokrotnie nagradzany: laureat Fryderyka w kategorii muzyka alternatywna (za album Smacznego zespołu Groovekojad), Złotej Płyty (2008) za album Melisa Przemka Dyakowskiego. Największa Indywidualność Jazzowa konkursu na Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2008 roku i wraz ze swoim zespołem PRL KWINTET został wyróżniony na XIV Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2011r.

Pracując jako muzyk sesyjny nagrywa dla potrzeb filmu i teatru. Wziął udział w sesjach trans-opery Sen nocy letniej Leszka Możdżera, filmów: Segment 76 Oskara Kaszyńskiego, W stepie szerokim Abelarda Gizy (Sztorm 2008), Small spaces Elvina Flamingo (Gold Remi Award 2009, Houston, USA).

Od lat jest animatorem polskiej muzyki ludowej, która stała się inspiracją do jego dwóch albumów: Direct Memory Access (2010) i Folk Five (2014) z udziałem nowojorskich muzyków. Obecnie lider zespołów The Bees' Knees i Folk Five.

Irek Wojtczak - sax, klarnet
Tomasz Dąbrowski - trąbka
Piotr Mania - fortepian
Adam Żuchowski - kontrabas
Kuba Staruszkiewicz - perkusja

 

 

 

Wystawa prac z kolekcji sztuki Galerii Bielskiej BWA "Miejsce dla sztuki"

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza na „Wystawę prac z kolekcji Galerii Bielskiej BWA”  w ramach projektu „Śląski Ogród Sztuk”. Ekspozycja znajduje się w dawnej Kaplicy Pałacowej.

Prezentowane prace zostały wybrane do przestrzeni XVII-wiecznej kaplicy, najstarszej części pięknego zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie, której budowę rozpoczął ówczesny właściciel dóbr Andrzej Kochcicki w 1609 roku, a zakończył Filip von Rauthen. W absydzie zachowały się epitafia nagrobne rodu von Hohenlohe – Ingelfingen z XIX wieku, które stanowią ważną dominantę przestrzeni kaplicy.

„Źrenica” Andrzeja Urbanowicza to odwołanie do wszechwidzącego Oka Opatrzności. Symbol, bardziej znany w rozbudowanej formie z okiem umieszczonym w trójkącie, wywodzi się ze starożytnego Egiptu, został przyjęty w chrześcijaństwie, był też chętnie stosowany w wolnomularstwie.

„Mandala” Urszuli Broll odnosi się do najważniejszego symbolu religii buddyjskiej. To także okrągły centralny element wpisany w kwadrat, rozwijany w czterech kierunkach na cztery strony świata. Namalowany jeszcze w latach 60-tych na kartonie, należy do najpiękniejszych prac artystki z tego cyklu.

„Frida – Santo Subito” Bartłomieja Jarmolińskiego to reinterpretacja procesu beatyfikacji, której niejako dostępują współcześni celebryci za pośrednictwem mediów.

„Kwiaty” Małgorzaty Markiewicz, cykl czterech lightboxów, to sfotografowane ubrania, zdejmowane przez artystkę w trakcie dokamerowych performansów, układające się w kompozycje przypominające kolorowe kwiaty.

Cibachrom Jerzego Truszkowskiego dokumentuje jego performans pt. „ppp – fff [piano pianissimo – forte fortissimo]” z 1985 roku w Galerii Działań w Warszawie, w którym artysta grał na fortepianie, a z jego palców sączyła się krew zalewająca klawiaturę.

Jan Dobkowski znany jest z postaci kobiet, malowanych lub rysowanych z wirtuozerią charakterystycznej kreski. „Świat” i „Okno” są obrazami wyrażającymi przekonanie artysty, że „w gruncie rzeczy jest abstrakcjonistą”- co stwierdził w tytule jednej z ostatnich swoich wystaw.

„Rower damski” i „Rower męski” to dyptyk Wilhelma Sasnala, dzięki któremu artysta zwyciężył w 1999 roku w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa „Bielska Jesień”, a następnie rozpoczął wielką międzynarodową karierę.

Kurator: Agata Smalcerz

Wystawę "MIejsce dla sztuki" można zwiedzać do końca 2015 roku podczas wycieczek oraz zwiedzania obiektu.

Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
Kameralna Sala Koncertowa - dawna Kaplica Pałacowa
Koszęcin, ul. Zamkowa 3
recepcja@zespolslask.pl

 

Platforma artystyczna "Wehikuł Sztuki"

Kontakt

Dział Produkcji Imprez i Koncertów:
tel. + 48 34 310-64-26
gsm: +48 691 508-518
gsm: +48 607 212-937
e-mail: imprezy@zespolslask.pl

Zobacz również

 • Koncerty na ekranie
  • Edukujemy artystycznie
   • Rok 2019 - Rokiem Stanisława Hadyny
    • RODO obowiązek informacyjny
     • Przyjaciele
      • Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej
       • Inwestycje
        • Inwestycje współfinansowane ze środków UE
         • Kontakt
          • Aktualności
           • O projekcie
            • Galeria
             • Stan obiektów przed realizacją I etapu
              • Brama cesarska
               • Dom Pracy Twórczej
                • Pałac
                 • Pawilon im. E. Kamińskiej
                 • Stan obiektów po realizacji I etapu
                  • Dom Pracy Twórczej
                   • Wieża i Kaplica
                    • Pałac
                     • Pawilon
                     • Stan przed realizacją II i III etapu
                      • Alejki i ogrodzenie
                       • Garaże
                        • Wieża i Kaplica
                         • Lewe skrzydło
                          • Łącznik
                           • Portiernia
                            • Prawe skrzydło
                            • Bieżąca realizacja Projektu
                             • Garaż wielostanowiskowy
                              • Wieża i Kaplica
                               • Park
                                • Pałac
                                 • Łącznik
                                  • Lewe skrzydło
                                   • Prawe skrzydło
                                • Pozostałe inwestycje
                                 • Aktualności
                                  • Kontakt
                                   • Galeria pozostałe inwestysje
                                    • Prace konserwatorskie w dawnej ujeżdżalni
                                     • Adaptacja budynku dawnej ujeżdżalni
                                      • Aranżacja piwnic Domu pracy twórczej
                                    • Przetargi
                                     • Biuletyn Informacji Publicznej
                                      • Dofinansowanie
                                       • Sklep
                                        • Filmy
                                         • Deklaracja dostępności