Jarosław Świątek
Kierownik Artystyczny

Jarosław Świątek
Kierownik Artystyczny

Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku choreografia i technika tańca oraz Studium Choreograficznego w Krakowie o specjalności taniec ludowy i narodowy. Od 1993 roku związany z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, najpierw jako tancerz-solista, od 2011 roku jako kierownik baletu i od 2018 roku jako kierownik artystyczny. Swoją taneczną drogę rozpoczął w 1986 roku w Zespole Pieśni i Tańca „Nowa Huta”. W latach 1995-2018 objął kierownictwo artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”, którego również był choreografem. W latach 2017-2018 kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Nowa Huta”. Juror na Ogólnopolskim Festiwalu Polskich Tańców Narodowych dla Uczniów Ogólnokształcących Szkół Baletowych,w Ogólnopolskim Konkursie  Młodych Choreografów oraz na różnych festiwalach folklorystycznych. Pedagog oraz kierownik artystyczny Warsztatów Polskich Tańców Ludowych i Narodowych,pedagog  Śląskiej Letniej Szkoły Wokalnej w Koszęcinie. Pedagog na Kursie dla Instruktorów Tańca Ludowego w Krakowie. Autor wielu układów choreograficznych, które na stałe weszły do repertuaru wielu zespołów, między innymi Zespołu Pieśni I Tańca „Śląsk”. Współpracował z Polską Sceną Operową przy realizacji choreografii przedstawień: „Straszny Dwór” i „Halka” Stanisława Moniuszki oraz „Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego. Reżyser i twórca choreografii widowiska muzyczno-tanecznego „Carmina Burana” Carla Orffa zrealizowanego wraz z Filharmonią Częstochowską oraz widowiska plenerowo-obrzędowego „Noc Świętojańska”. Reżyser, scenarzysta i choreograf spektaklu muzyczno-tanecznego "Idą Powstańcy", którego premiera odbyła się 11 listopada 2020 roku w TVS. 

Poświęcił się także działalności kulturoznawczej, pracując nad odtworzeniem i zaadaptowaniem na scenę tańców okolic Częstochowy. Jego praca badawcza skupiała się na wiernym odtworzeniu dawnej kultury tej ziemi i ocaleniu jej od zapomnienia. Podróżując po terenach ziemi częstochowskiej, poszukiwał i rejestrował opisy rdzennych tańców, by potem włączyć je do repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”.

Współpracował z wieloma wybitnymi pedagogami, choreografiami i muzykami, między innymi z: Anatolem Kocyłowskim, Janiną Strzembosz, Conradem Drzewieckim, Jurajem Kubánką, Hanną Chojnacką, Aiszą Hadyną, Stanisławem Hadyną, Krzysztofem Kowalskim, Jerzym Swobodą czy Kazimierzem Więckiem.

Za swoje osiągnięcia artystyczne był wielokrotnie nagradzany. W 2003 roku w plebiscycie „Gazety Wyborczej” w Częstochowie otrzymał tytuł „Twórca Roku”. W 2006 roku otrzymał Odznaczenie Ministra Kultury i Sztuki "Zasłużony dla Kultury Polskiej", w 2008 roku otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi. W 2013 roku wyróżniony Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Medalem CIVITAS NOVA Częstochowa. W 2016 roku został laureatem nagrody Sekcji Tańca i Baletu ZASP „Terpsychora" oraz odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W  roku 2018 otrzymał  Brązowy Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz medal Samorządu Województwa Małopolskiego POLONIA MINOR .

 W latach 2006-2009 i od 2011 roku jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich.


polecamy