Święto Teatru26 Marca 2021

Śląski Kurator Oświaty - Urszula Bauer oraz Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk imienia Stanisława Hadyny -  Zbigniew Cierniak zapraszają nauczycieli na Święto Teatru w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie – 26 marca 2021 r. w formule konferencji online.

„Teatr w walizce- forma i przedmiot”

Międzynarodowe Święto Teatru to święto ludzi, którym bliska jest sztuka zamknięta w słowie, geście, obrazie, w końcu w różnorodnej przestrzeni, często nietypowej, wymykającej się konwencjonalnemu myśleniu o teatrze. To Święto teatralnej wspólnoty, inspirujące i zachęcające do jednoczenia sił twórczych, do znoszenia granic, spotkania w radosnej, twórczej ekspresji.

Organizatorzy tegorocznych obchodów Święta Teatru w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wykorzystują potencjał święta, inicjując spotkanie wszystkich ludzi sztuki i jak co roku stwarzają jedyne w swoim rodzaju warunki do przeżywania teatru w neoklasycystycznym kompleksie parkowo-pałacowym w Koszęcinie.

Z uwagi na panującą sytuacje epidemiczną na świecie tegoroczna edycja Święta Teatru odbędzie się wyjątkowo w przestrzeni wirtualnej.

Edukacyjny charakter uroczystości pozwoli zaproszonym gościom odkryć teatr „od kuchni”, poznać narzędzia niezbędne w procesie budowania widowiska teatralnego i przede wszystkim doświadczyć teatru przez rzeczywiste współprzeżywanie dzięki pełnemu zaangażowaniu w różnorodne praktyki twórcze.

Rozpoczęcie o godzinie 16.00 na platformie Zoom

 

Program konferencji:
Powitanie;
Słowo wstępne. Rekwizyt na scenie- od pomysłu do przedstawienia. Praca nad świadomością własnego ciała- emocje.

Fragment spektaklu „Lis Aspirant” Sławomira Mrożka.
Etiudy teatralne wraz z omówieniem.
Fragment monodramu „Wielki piątek czyli kobieta demon” Andrzeja Lenartowskiego.

ok. 18.00 Odpowiedzi na zadane pytania.
Uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań na czacie.

ok .18.30 zakończenie

 

Prowadzący:

Agnieszka Raj-Kubat - aktorka i pedagog z ponad 20-letnim doświadczeniem, juror i ekspert na przeglądach teatralnych w Polsce, opiekunka artystyczna, reżyser spektakli autorskich, absolwentka Studium Aktorskiego Teatrów Lalkowych, dyplomowany aktor dramatyczny przy Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie.

Piotr Hankus – wieloletni solista chóru obecnie pedagog Zespołu „Śląsk”, aktor, reżyser, kierownik amatorskich zespołów artystycznych.

 

Zapraszamy do uczestnictwa i świętowania Dnia Teatru w naszej siedzibie.

Organizator zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w programie.

 

Nabór koordynuje:
Wiesława Gala, kierownik oddziału Kuratorium Oświaty w Katowicach
tel. 32 606 30 11
e-mail – w.gala@kuratorium.katowice.pl

Powrót