Starosta Joachim Smyła laureatem nagrody "Maecenas Silesiae"24 Września 2018

Jak co roku, u progu inauguracji nowego sezonu artystycznego, Zespół „Śląsk” przyznał swoje wyróżnienie dla osoby, której hojność, życzliwość i sympatia dla „Śląska” pozwalają na rozwijanie działalności programowej Zespołu. 23 września, podczas koncertu chóru i orkiestry w Lublińcu, statuetkę „Maecenas Silesiae” odebrał Starosta Powiatu Lublinieckiego Pan Joachim Smyła.

Jak czytamy w laudacji na cześć Starosty, Zespół przyznając wyróżnienie „(…) w symboliczny sposób honoruje wieloletniego mecenasa, animatora kultury i promotora Powiatu Lublinieckiego, w którym Zespół „Śląsk” ma swoją siedzibę. (…) Dzięki życzliwości i zaangażowaniu tegorocznego Laureata współpraca ze Starostwem Powiatowym w Lublińcu od wielu lat przebiega w atmosferze wzajemnego zrozumienia i poparcia dla działań Zespołu. Będąc największą instytucją kultury na terenie Powiatu, zyskaliśmy w Panu Staroście inspiratora wielu wydarzeń kulturalnych, których „Śląsk” jest głównym wykonawcą. Niezliczone koncerty sakralne, kolędowe i patriotyczne - odbywające się na terenie Powiatu z inicjatywy Starosty Lublinieckiego - były nie tylko okazją do celebrowania świąt i historycznych rocznic. Budowana w ten sposób integracja lokalnej społeczności przyniosła poczucie głębokiej wspólnoty pomiędzy Zespołem „Śląsk” a mieszkańcami Powiatu. (…) Pan Joachim Smyła jest także inicjatorem jednego z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w kalendarzu Zespołu „Śląsk” – cyklu „Koncertów na Zamku”. Ta niezwykła muzyczna edukacja mieszkańców Powiatu - odbywająca się przy współpracy i na terenie siedziby Zespołu „Śląsk” – trwa od 2005 roku.”

Statuetkę „Maecenas Silesiae” wręczył Laureatowi Dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak, podczas koncertu chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” w Kościele pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu. Koncert odbywał się w ramach odpustowego Tygodnia Stanisława Kostki, zorganizowanego przez Parafię z okazji jubileuszu 450. rocznicy śmierci Świętego. Przez tydzień, odbywały się z tej okazji spotkania różnych grup społecznych, a 23 września uroczyste nabożeństwo odprawiono dla samorządowców. Zespół „Śląsk” uświetnił to wydarzenie koncertem okolicznościowym.

Lubliniecki koncert był także zwieńczeniem niezwykle pracowitego weekendu Zespołu, który już w piątek rozpoczął się koncertem w Hali Widowiskowo-Sportowej „Azoty” w Kędzierzynie-Koźlu. Wydarzenie swoim patronatem objął Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła. Z kolei 22 września, spotkaniu z 4,5-tysięczną publicznością w Hali „Globus” w Lublinie, patronowali Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski i Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Przez cały weekend ze „Śląskiem” spotkało się kilka tysięcy widzów! Bardzo dziękujemy za gorące przyjęcie i wyrazy uznania - to był dla nas zaszczyt. (AK)

Powrót