V Gala Baletowa w Bytomiu30 Kwietnia 2012

29 kwietnia w bytomskiej Operze Śląskiej, odbyła się V Gala Baletowa. Tradycja tych tanecznych spotkań z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca sięga 2008 roku. W znakomitym gronie świętujących tancerzy nie mogło zabraknąć artystów baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. V Galę Baletową zorganizowano z inicjatywy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego, przy współudziale Opery Śląskiej i we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro-Arte.

Na wspólnym koncercie spotkali się artyści śląskich ośrodków kultury, których zawodową pasją jest taniec. Jak co roku zatańczyli artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz współgospodarza imprezy, zespołu baletowego Opery Śląskiej. Podobnie, jak w poprzednich latach na scenie pojawili się również zaproszeni goście z innych polskich teatrów. Wystąpili soliści Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego w Warszawie oraz soliści baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Krakowskiej, Opery Wrocławskiej i Opery na Zamku w Szczecinie. Gościnnie wystąpił również artysta baletu wiedeńskiej Staatsoper.

Podczas koncertu swoje umiejętności prezentowali także młodzi adepci sztuki baletowej. Oprócz najlepszych uczniów Bytomskiej Szkoły wystąpili m.in. tancerze z Konserwatorium Tańca w Pradze, młodzież z John Cranko Schule w Stuttgarcie, studenci Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST w Bytomiu oraz dziecięce zespoły folklorystyczne: „Mały Śląsk” i „Mali Grojcowianie”.

Artyści baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” przygotowali na Galę dwa tańce. Powitali publiczność tańcem narodowym - polonezem do muzyki Wojciecha Kilara, w choreografii Hanny Chojnackiej. Podczas tanecznego święta i nie mogło także zabraknąć tańca ludowego. W znakomitym wykonaniu baletu Zespołu „Śląsk” widzowie obejrzeli dynamiczny „Taniec chustkowy”, w choreografii Elwiry Kamińskiej.

V Galę Baletową reżyserował Henryk Konwiński – wybitny choreograf i reżyser. Słowo wstępne wygłosił Sławomir Pietras – znawca baletu i wieloletni dyrektor teatrów operowych w Bytomiu, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi oraz Teatru Wielkiego w Warszawie.
Międzynarodowy Dzień Tańca, ustanowiono w roku 1982 przez Międzynarodowy Instytut Teatralny. Datę wybrano nieprzypadkowo: 29 kwietnia 1727 roku uznawany jest za dzień narodzin, wielkiego reformatora tańca Jean – Georgesa Noverrea, tancerza i choreografa, który wyznaczył kierunek dalszego rozwoju tej dziedziny sztuki.(AK)

Powrót