Koncert Kwartetu Smyczkowego Artystów Orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"21 Stycznia 2021

22 stycznia o godz. 18:00 serdecznie zapraszamy na koncert online w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Artystów Orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W repertuarze muzyka najsłynniejszych twórców muzyki filmowej, m.in. Wojciecha Kilara, Enio Morricone, Michała Lorenca. Usłyszymy tematy muzyczne z filmów: „Portret damy”, „Trędowata”, „Dziewiąte wrota”, „Pianista”, „Cinema Paradiso”, „Bandyta”, a także z serialu „Janosik”.

Twórczość Wojciecha Kilara jest obecna w repertuarze Zespołu „Śląsk” już od lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to na zaproszenie Stanisława Hadyny kompozytor opracowywał około 30 tradycyjnych pieśni i tańców ze Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego, Żywiecczyzny i Ziemi Opolskiej. Do dziś utwory te pozostają w repertuarze koncertowym Zespołu „Śląsk” i wkrótce będziemy mieli przyjemność zaprezentować je także online. Światowa publiczność kojarzy głównie Wojciecha Kilara jako autora kompozycji filmowych i to one właśnie zabrzmią w najbliższy piątkowy wieczór. Artyści orkiestry Zespołu „Śląsk” zagrają tematy muzyczne z takich produkcji jak: „Portret damy”, „Trędowata”, „Dziewiąte wrota” czy z - obsypanego najwyższymi nagrodami filmowymi - „Pianisty” w reż. Romana Polańskiego.

W repertuarze koncertu także słynne dzieło legendy muzyki filmowej, włoskiego kompozytora i dyrygenta Enio Morricone - „Cinema Paradiso”. Z przyjemnością także przypomnimy sobie muzykę z serialu „Janosik”, który miał swoją premierę w 1974 roku. Prezentowany co jakiś czas na telewizyjnej antenie znany jest wielu pokoleniom Polaków, także dzięki charakterystycznej muzyce Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. Melodia czołówki, motyw Maryny czy Murgrabiego – to wszystko muzycy wyczarują na instrumentach smyczkowych. Usłyszymy także najpiękniejsze motywy muzyczne ze ścieżki dźwiękowej filmu „Bandyta”, autorstwa Michała Lorenca. „Ten film wydusił ze mnie całą masę pomysłów. Napisałem do każdej ze scen po dwa, czasem trzy warianty muzyki” – mówił o swojej pracy kompozytor. Michał Lorenc napisał na potrzeby filmu cztery godziny muzyki. Ostatecznie musiał dokonać gruntownej selekcji materiału, skracając ją do godziny.

Zapraszamy na czarujący, muzyczny wieczór w wykonaniu artystów orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, wystąpią:
- Patrycja Patoła - I skrzypce
- Grzegorz Wojtasik - II skrzypce
- Tomasz Śliwiński - altówka
- Piotr Mazur - kontrabas

Transmisja od godz. 18:00 na oficjalnym profilu Zespołu „Śląsk” na Facebooku i YouTube. (AK)

Powrót