Koncertowy weekend. Nareszcie.07 Czerwca 2021

Jak dobrze znów móc to napisać… Za nami koncertowy weekend! Artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” można było podziwiać podczas pierwszych po dłuższej przerwie koncertów: w Rzuchowie, Wiśle i Katowicach. Wspaniale było znów spotkać się z publicznością, usłyszeć brawa i pooddychać koncertową atmosferą. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

3 czerwca artyści Zespołu „Śląsk” gościli w Rzuchowie. Tego dnia Rzuchów stał się stolicą Śląska. Zjechali tu weterani, parlamentarzyści i samorządowcy z całego regionu aby uczcić wydarzenia związane z rocznicą III Powstania Śląskiego. 100 lat temu, z wieży pałacu w Rzuchowie strzelano do powstańców śląskich. Nazwiska poległych żołnierzy są wykute na niewielkim pomniku, który znajduje się na terenie parku pałacowego. 3 czerwca zorganizowano tu uroczystości poświęcone upamiętnieniu III Powstania Śląskiego. Rozpoczęła je polowa Msza św., złożono wieńce i wiązanki kwiatów przy pomniku poległych powstańców, a następnie na tle rzuchowskiego pałacu wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” pod batutą Zygmunta Magiery. W repertuarze koncertu znalazły się śląskie pieśni powstańcze i pieśni patriotyczne, wśród nich „Pierwsza Brygada”, „Pieśń o Ojczyźnie”, „Jak długo w sercach naszych”. Na bis zabrzmiały śląskie przeboje: „Karolinka”, „Karlik” i „Szła dzieweczka”. Patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, profesor Ryszadr Koziołek - rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a partnerami były lokalne samorządy. Gospodarzem był Pałac w Rzuchowie oraz Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury.

4 czerwca, Zespół „Śląsk” wystąpił na deskach amfiteatru w Wiśle, w ramach obchodów Roku Górali w województwie śląskim. Artyści zaprezentowali się w swoim sztandarowym widowisku „A to Polska właśnie". Jak podkreślał burmistrz Wisły: „Zespół „Śląsk" jest od zawsze mocno związany z tym miastem. To tutaj mieszkał jego założyciel i dyrektor artystyczny Stanisław Hadyna. Tu spoczął na cmentarzu, a jego imię nosi nasz amfiteatr. Dlatego każdorazowo z olbrzymią radością gościmy w Wiśle członków zespołu”. „Śląsk” lubi wracać do Wisły, ostatni raz wystąpił 30 sierpnia 2019 roku z okazji 100-lecia urodzin Stanisława Hadyny i Dni Wisły. Koncert odbył się wówczas w ramach roku Stanisława Hadyny w województwie śląskim. Tym razem okazją były obchody Roku Górali, ustanowionego przez Sejmik Województwa Śląskiego 12 grudnia 2020 roku. Ten wyjątkowy rok ma pokazać jak ważni są górale, ich kultura, duch, codzienne życie. W ramach obchodów zaplanowanych jest mnóstwo wydarzeń, wśród których znalazł się także wiślański koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Za pulpitem dyrygenckim stanął Zygmunt Magiera. Obecny był również Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak. Koncert spotkał się z ogromnym zainteresowaniem publiczności i tylko konieczność zachowania obowiązującego reżimu sanitarnego spowodowała, że Amfiteatr był wypełniony w 50%.

Koncertowy weekend zakończył się w Katowicach-Bogucicach, w Bazylice św. Szczepana i Matki Boskiej Boguckiej. Koncert z programem pieśni maryjnych pt. „Bogurodzica”, pod batutą Krzysztofa Dziewięckiego, odbył się w ramach „VI Muzycznych wieczorów w Bazylice”.

W kolejny weekend zapraszamy mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego do Janikowa, gdzie 11 czerwca o godz. 19:00 Zespół wystąpi z programem „Podróże ze Śląskiem”, a w niedzielę 13 czerwca wszyscy spotykamy się w Raciborzu na XV Festiwalu „Śląskie Smaki”. Tradycyjnie podczas tej imprezy gwiazdą wieczoru będzie Zespół „Śląsk”. Koncert galowy o godz. 19:00, na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Do zobaczenia! (AK)

Powrót