Wirtuoz fortepianu w siedzibie Zespołu

11XII 09

Wirtuoz fortepianu w siedzibie Zespołu

W dniu dzisiejszym został oddany do użytku  zabytkowy fortepian Steinway&Sons. Jako pierwszy do klawiatury instrumentu zasiadł profesor Andrzej Jasiński, wybitny pianista i pedagog związany z Akademią Muzyczną w Katowicach.

Profesor Jasiński -  wychowawca m.in. Krystiana Zimermana, Krzysztofa Jabłońskiego, Zbigniewa Raubo czy Joanny Domańskiej - wysoko ocenił techniczną wartość instrumentu i wyraził zachwyt jego brzmieniem.  Ma to niebagatelne znaczenie dla realizowanych przez Zespół przedsięwzięć, m.in. w ramach projektu Śląskiego Ogrodu Sztuk oraz w związku z nadchodzącym Rokiem Chopinowskim.

Zabytkowy fortepian wyprodukowany został w 1924 roku przez światowej sławy firmę Steinnway&Sons. W marcu 2009 roku Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" otrzymał dofinansowanie na renowację instrumentu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu MECENAT 2009 otrzymaliśmy kwotę 81 tys. 250 zł, a pozyskane środki zostały wykorzystane do przeprowadzenia gruntownego remontu. Przywrócenia fortepianu do dawnej świetności podjął się Pan Janusz Paszek, a naprawa objęła m.in. wymianę części akustycznej fortepianu, remont klawiatury i położenie nowego lakieru poliestrowego. (AK)